Nasıl “programlanmışsınız?”


Mutlu Olmaya mı , Mutlu Etmeye mi

programlanmak1

© photocredit

arzu_bıyıklıoğlu1

© Arzu Bıyıklıoğlu

Doğduğumuz günden beri zihnimizi farkında olmadan programlamaya başlıyoruz. Neredeyse her davranışımız, düşünce kalıplarımızın ürünü olarak alışkanlıklarımız haline gelir. Diş macununu sıkma şeklimizden tutun da mutlu olma şeklimize kadar. Ya da mutlu etme alışkanlığımız…
Bazı alışkanlıklarımız, yaşam kalitemizi artırırken bazı alışkanlıklarımız da yaşam kalitemizi düşürür.

Bazı insanlar, kendi mutluluklarından ziyade başkalarını mutlu etmeye programlanmışlardır. Durmadan eşini, dostunu, annesini, çocuğunu mutlu etmek için çaba harcar. O kadar çok çaba harcar ki kendini unutur. Sonuç olarak, uzun vadede maalesef kimseyi mutlu edemez. Çünkü ne insanın içinde olmayan bir şeyi dışarıdan verebilirsiniz ne de sizde olmayan bir şeyi karşı tarafa verebilirsiniz.

Sevdikleriniz için karşılık beklemeden bir şeyler yapıyorsanız ve sadece bunu yapmaktan mutluluk duyuyorsanız bu başka bir şeydir. Bu mutlu olma programının bir parçasıdır. Beklenti varsa fedakârlık olur.

Kişi kendiyle mutluysa, kendiyle barışıksa zaten etrafına ışık saçar. Kendini seviyor ve değer veriyordur ve başkalarına da mutluluk saçar. Gülümseyen, mutlu bir insanla kim beraber olmak istemez ki…

Kendisine eş arayan kişilerden sıklıkla şunu duyarız: “Beni mutlu edecek birini istiyorum”. Bunun anlamı; “kendimle mutlu değilim”dir. Başkasının bizi mutlu edeceğini düşünmek, bizim başkalarını mutlu etmeyi düşünmemiz kadar boş bir programdır. Sadece geçici ve anlık mutluluklar olur bunlar. Sonra herkes yine kendi mutsuzluk ya da mutluluk programına döner.

Makalenin tamamı: Mutlu et kendini

*

ab_16022014

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: