T.B.M.M’de kadın oranı!!


tbmm_kadın

***

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu; TBMM’deki partiler, Başkanlık Divanı, Komisyonlar ve İdari Teşkilat’ta cinsiyete göre dağılım istatistiklerinden oluşan bir açıklama yayımladı.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun açıklamasına göre; TBMM’deki partilerin kadın-erkek dağılımları şöyle: AK Parti, 46 kadın, 274 erkek milletvekili; CHP, 19 kadın, 115 erkek milletvekili; MHP 3 kadın, 49 erkek milletvekili; BDP 8 kadın, 18 erkek milletvekili; Bağımsız 2 kadın, 10 erkek milletvekili; Halkların Demokratik Partisi, 1 kadın 3 erkek milletvekili. TBMM’de toplam 548 milletvekilinin 79’u kadın milletvekilli. Kadın milletvekili sayısı, TBMM’deki milletvekili sayısının yüzde 14,42’sini oluşturuyor.

Yayımlanan istatistiklere göre; kadın milletvekili sayısının oranlarına bakıldığında; BDP en fazla kadın milletvekili oranıyla birinci sırada. MHP ise kadın milletvekili oranının en düşük olduğu parti olarak yer alıyor. Diğer partilerin kadın milletvekili oranlarına göre sıralaması ise şöyle: Halkların Demokratik Partisi, Bağımsız Milletvekilleri, AK Parti, CHP.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği’nin yayımladığı cinsiyete göre dağılım istatistiklerine göre; 3 kadın başkanvekili ve 2 kadın katip üyenin yer aldığı 18 kişiden oluşan TBMM Başkanlık Divanı’nda kadın oranı yüzde 27,7.

TBMM’deki toplam 17 Komisyondan; Kadın Erkek Fırsat Eşitliği, Dilekçe, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonları’nın başkanlığını kadın milletvekilleri yapıyor. Komisyon Başkanlığı’ndaki kadın oranı yüzde 17,6.

İstatistiklere göre; TBMM İdari Teşkilatı’nda ise 52 başkan ve başkan yardımcısından; 1 başkan ve 7 başkan yardımcısı olarak 8 kadının yer aldığı belirtildi.

Kaynak.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: