Kadın dostu ve ekolojik bir kente ne dersiniz!!


Kadın dostu ekolojik/çevresel kentler için kadın başkanlar geliyor…

KEMALKILICDAROGLU

© photocredit

Batı’da ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde sadece çevreci yeşil partiler değil, hemen hemen istisnasız tüm geleneksel siyasî oluşumlar ve sivil toplum kuruluşlarının üzerinde ısrarla durdukları, büyük önem verdikleri alan geri dönüşüm ile ilişkili. Enerji de, günümüzün en değerli kaynaklarından biri. Ekseriyetle, çıkan savaşların da nedeni. Gücü olanlar, diğer ülkelerin sahip oldukları enerji kaynaklarını – petrol, su gibi yer altı ve üstü – zorla veya başka yöntemlerle ele geçirmek için her yola başvuruyorlar. Peki ‘Yeşil Siyasetçiler’ ne düşünüyorlar?

***

Kadın adaylar sadece kentlerinin değil, yerkürenin geleceği için de sorumlu belediyecilik şart diyor…

1459173_629848213745694_123876029_n

Yerelce – 29 Kasım 2013 / İzmir’de devam eden Ka-Der Siyaset Okulu’nda irdelenen konulardan biri de ‘Yeşil Siyaset’ idi. Ka-Der eski genel başkanlarından Ayşe Bilge Dicleli, günümüzde dünyanın ve Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı çevre sorunlarına dikkat çekti ve yerel yönetimlerin ne tür çözümler üretebileceğinin, getirebileceğinin üzerine vurgu yaptı. Nazmiye Halvaşi de, Datça için hazırladığı çevreci projelerini anlattı.

Batı’da ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde sadece çevreci yeşil partiler değil, hemen hemen istisnasız tüm geleneksel siyasî oluşumlar ve sivil toplum kuruluşlarının üzerinde ısrarla durdukları, büyük önem verdikleri alan geri dönüşüm ile ilişkili.

Peki nedir geri dönüşüm?

800px-Aber_Recycling

© photocredit

Bu kavram kapsamına giren projeler sadece çevre boyutlu değil, aynı zamanda ekonomik tasarruf ve istihdam kapılarını da açan bir anahtar. Çöpe attığınız boş bir konserve kutusunun, şöminenizde yakmak yerine biriktirip çöp toplama merkezlerinin özel bölümüne bıraktığınız – kimi ülkelerde çöp kamyonlarınca toplanıyor – karton ve kâğıtların katkısı görmezlikten gelinemez. Hele ağaçların kesilmesini önlüyorsa… Zira bin ton atık kâğıt ile 10 civarında ağacın yaşam süresi uzaltılmış oluyor. Özüyle, kullanım dışındaki belli malzemeler, çöplerin yakıldığı merkezlere gönderilmek yerine, yeniden hammaddeye dönüştürülüyor. Elbette çöplerinizin hepsi değil !

geri-donusum

© photocredit

Geri dönüşüm ile hava kirliliği % 50-95 azaltılıyor; enerji tasarrufu ve su kirliliği % 40’lara varan oranlarda ekonomiye katkı yapıyor.

İşte Nazmiye Halvaşi Belediye Başkanlığı’na seçildiği takdirde, Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’nin en kapsamlı ve uygulanabilir geri dönüşüm projesini hayata geçirme konusunda iddialı. Bu alanda, AB’nin en tecrübeli ve titiz ülkelerinden İsveç’in bilgi, deneyim ve desteğinden de büyük ölçüde yararlanılacağını söylüyor.

nazmiye_halvaşi

Ayşe Bilge Dicleli ile Nazmiye Halvaşi’nin konuya ilişkin anlatımları, derse katılan aday veya aday adaylarının büyük ilgisini çekti ve heyecan yarattı. Çünkü herbiri birer kadın ve belki de şimdinin veya geleceğin annesi olarak yeni nesillerin daha iyi ve temiz bir Türkiye ve yerküre koşullarında yaşamalarını düşlüyor.

Nazmiye Halvaşi’ye göre çevreyi ilgilendiren konularda, çözüm bekleyen ekolojik sorunlarda sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde çalışmak şart. İşte bu yüzden Belediye Başkanı olduğu takdirde Kent Konseyi’ne bağlı bir ‘Çevre Meclisi’ kurulmasını teşvik edeceğini söylüyor.

yenilenebilir_enerji

© photocredit

Enerji, günümüzün en değerli kaynaklarından biri. Ekseriyetle, çıkan savaşların da nedeni. Gücü olanlar, diğer ülkelerin sahip oldukları enerji kaynaklarını – petrol, su gibi yer altı ve üstü – zorla veya başka yöntemlerle ele geçirmek için her yola başvuruyorlar. Barışsal yol karşılıklı ticarî müzakerelerden, ortaklıklardan geçiyor. Kazan-kazan…

İşte bu alanda da Nazmiye Halvaşi iddialı… ‘Ne kadar ürettiğimizden daha da önemlisi, ne kadar tükettiğimizdir’ diyor. Projelerini hayata geçirerek yeni düzenlemelerle yalıtım konusunda yaptırım uygulamayı hedefliyor. Sadece yalıtım ile önemli ölçüde enerji kaybının önleneceğini söylüyor. Yöre halkının daha az para ödeyerek enerji ihtiyacını karşılamasına bu yolla olanak sağlayacağına dikkatleri çekiyor.

Bu konudaki anlatımı da derse katılanların dikkatle dinlemelerine yol açtı. Zira ailelerde enerjiye en fazla ihtiyacı olan ve kullanan kadınlar. Gelen elektrik ve su faturalarının yüksek miktarları ise çoğu vakit yapmak istediklerini sınırlandırıyor, nerede nasıl tasarruf yapabileceklerinin arayışına zorluyor onları… Ucuz elektrik ve su temini sadece onların değil, bütün insanların hayali!

Patates, patlıcan, kuru yemiş vd. besinlerin çöpe atılan kabuklarının da geri dönüşüm sayesinde değerlendirdiklerini kaçımız biliriz?! Oysa hepsi doğal gübre yapımında kullanılıyor ve zararlı olduğu çevrecilerce sıkça hatırlatılan kimyasal gübrelerin kullanımının azaltılmasında rol oynuyor.

Nazmiye Halvaşi şu soruyu soruyor: Eskiden köylerimizde çöp sorunu mu vardı?! İşte bilinçlendirme çalışmaları ile çöplerin ayrımını sağlayıp, yemek yapımında kullanılan sebzelerin, yenilen meyvelerin, kuru yemişlerin “atık”larını toplayıp, özellikle tarımsal alanlara sahip Datça tarlalarında ve hatta yöre halkının birbirinden güzel bahçelerinde kullanılacak gübreleri üretecek projeye de imza atmada kararlı görünüyor.

Bisiklet kullanımın teşviki ile, CO2 gaz kirliliğini ve petrole bağımlılığı azaltacak; güneş, rüzgâr, jeotermal, dalga, gelgit ve akıntı, hidrojen gibi yenilenebilir enerji kaynakları yaratacak ve Datça’yı “Kadın dostu ekolojik bir kent”e dönüştürecek projeler, Halvaşi’nin üzerinde titrediği planlamalar arasında başta geliyor.

1452430_629898990407283_442434467_n

Ka-Der gibi örgütlerin, Nazmiye Halvaşi gibi “cimri” davranıp, kendine saklamak yerine, hemcinsleri başta bilgi, deneyim ve projelerini toplumla paylaşan aday veya aday adaylarının çoğaldığı ve yönetimlere getirildikleri bir Türkiye ve Dünya’da, insanların çok daha iyi koşullarda yaşayacaklarından en azından bir erkek olarak benim hiç kuşkum yok.

Konuya ilişkin:

  Leave a Reply

  Please log in using one of these methods to post your comment:

  WordPress.com Logo

  You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

  Google photo

  You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

  Twitter picture

  You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

  Facebook photo

  You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

  Connecting to %s

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d bloggers like this: