Değişime kapalı insan olmamak için…Felek kimine kavun, kimine kelek yedirir…

k

© photocredit

arzu_bıyıklıoğlu

Tanıdığım ya da yeni tanıştığım insanlarla sohbet ederken, hatta yakınımda olan konuşmalara kulak misafiri olduğum zamanlarda insanların kullandıkları kelimelere çok dikkat ederim. Daha da ötesi bir olaya, bir duruma ya da bir kişiye yorum yaparlarken kullandıkları atasözü, özlü sözlere çok dikkat ederim. Danışanlarımla çalışmaya başlamadan önce onlara da mutlaka sorarım, inandığınız, sıklıkla kullandığınız atasözleri ve özlü sözler nelerdir, diye…

Daha önceki yazılarımda defalarca inançlarımızın bizi yönettiğini, inançlarımızın gerçeğimiz olduğunu yazmıştım. İşte, yine aynı yerdeyiz. Sıklıkla bu konu üzerinde duruyorum çünkü yaşam kalitemiz tamamıyla inançlarımıza bağlı. Pek çok özlü söz, tek bakış açısıyla değerlendirilirse ve olumsuz bir durum yaratmayı destekliyorsa kişi üzerinde farkında olmadan gerçekten de söz sahibi olmaktadır.

“İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur” veya “can çıkmadıkça huy çıkmaz” sözüne bağlanmışsa, değişime kapalı bir insandır. Evet, alışkanlıkları, davranış kalıplarını değiştirmek bazılarımız için zor olabilir. Ama bu ömür boyu bizimle gelecek anlamına gelmez. Zamanla zaten her şey, herkes değişiyor. Hele bir de farkındalık varsa herkes isteyerek ve olumlu yönde hızla değişebiliyor.

Çoğu özlü söz bize ailemiz tarafından, öğretmenlerimiz tarafından aktarılmıştır. Onların söyledikleri bu sözleri, bu düşünce kalıplarını otomatik olarak devralmışızdır. Şimdi sizden bu hafta en çok kullandığınız ya da aklınıza hemen gelen atasözlerini, özdeyişleri bir kenara not almanızı istiyorum. Bakalım içlerinde kaç tanesi sizi motive edici, harekete geçirici? Kaç tanesi da size kadercilik oynatıyor, kendinizi kötü hissettiriyor, kabullendiriyor?

Benim en çok sevdiğim sözlerden biri (…)

Makalenin tamamı: Sözünü Seç !

 

kitap-kapak-son-kucuk

arzu_bıyıklıoğlu_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: