Yerelde ve her yerde kadınlar…


1383738_10151874461958011_656886599_n

Bir siyasi partinin kamuoyundaki imaj ve algısını değiştiren en önemli unsur.

feyza_ayvaz

©Feyza Ayvaz

Geçen hafta Ankara’da CHP’nin Kadın Kolları Küçük Kurultayı’nı izledim. Konusu “Yerel Yönetimler ve Kadın” olarak belirlenmiş. Kurultaya Sevim Kılıçdaroğlu‘nun yanı sıra tek kadın belediye başkanımız ve Aydın’ın iftihar ettiği Özlem ÇERÇİOĞLU, kadın milletvekilleri ve pek çok kadın parti yöneticisi katıldı.

Sekiz yıl sonra ilk kez yapılan bir kadın kurultayı olduğu için çok önemliydi. Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcanyedi ayda yedi bölge” sloganıyla Türkiye’de birçok il, ilçe ve köyleri gezerek kadınlarla birlikte olmuş, ardından bu kurultayı düzenlemişti. Hatta Ağustos ayında Datça’ya da gelmişti. Kadın kollarının yedi aylık çalışmalarını yansıtan içten, samimi fotoğraflar katılımcıların heyecanlı alkışlarıyla karşılandı.

Bir siyasi partinin kamuoyundaki algısını değiştiren en önemli unsur kadınlar. Alan çalışması yapan, halka dokunan, onlara anne şefkatiyle sarılan, kucaklayan, sorunlarını dinleyen yine kadınlar. Dolayısıyla parti içinde bu kadar yoğun çalışan, çabalayan, yeri geldiğinde eşini ve çocuklarını ihmal edebilen kadınlara partinin yönetim kademelerinde, il, ilçe yönetimlerinde, belediyelerde ve Mecliste ne kadar şans tanındığını düşünüyor insan.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin cinsiyet kotasını yüzde 33’e çıkarma kararı birçok kadını memnun etti. Ancak bu durum sadece tüzükte kalmayıp ne kadar hayata geçirilecek. Bunu sınamak için yerel seçimler bir test olacak. Kurultayda söz alan birçok kadın kolları başkanı, dernek ya da STK başkanları bu duruma dikkat çektiler. Sorunun sadece erkekler tarafından engellenmek olmadığı, kadınların da görevlere talip olmak konusunda kendilerini yetiştirmeleri, geliştirmeleri ve yarışa girmek için istekli olmalarının önemini vurguladılar. Partinin de bu konuda destek vermesi gerektiğine işaret ettiler.

Partinin Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın kurultayın açılışında yaptığı konuşmada kadınların çok önemli bir görev yaptığını söyledi. Anadolu’yu karış karış dolaşarak ülkemizin yolunu aydınlatacak bir işi başardığına vurgu yaptı. Kadının siyasetteki yolunun erkekler tarafından kapatıldığını anlatan Günaydın, nüfusun yarısını oluşturan kadınlara da erkeklerle eşit haklar verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Toplumsal eşitsizlik ve cinsiyet eşitsizliğini aşmak için mücadeleye ihtiyacımız olduğunun altını çizdi. Kurultayda konuşan Datça Belediye Başkan aday adayı Nazmiye Halvaşi ise toplantının parti için bir milat olduğunu söyledi, Hilal Dokuzcan ve ekibini çalışmalarından dolayı kutladı. Kadınların çok çalışmaları gerektiğini belirtti.

1375196_599348023462380_1125369287_n

Kadınların birbirleri hakkında konuşmaya, eleştirmeye, ötekileştirmeye haklarının olmadığına, birbirleriyle dost olmaları gerektiğine işaret etti. Uzun yıllardır siyaset yapan Nazmiye Halvaşi önce kendisinin sonra bütün kadınların ayakta durması, sözünü söyleyebilmesi için çok mücadele verdiğini anlattı ve şunları söyledi:

Kadınlar yan yana ve güçlü durduğu zaman partideki erkeklerin yönlerini kadınlardan yana çevireceğine, partideki kadınların da kadından yana daha güçlü olacaklarına inanıyorum. Onlarla yan yana omuz omuza duracağımıza inanıyorum. Sadece CHP’de değil hayatın içinde ve bütün siyasi partilerde çok olmalıyız. Kotaya sahip çıkalım ve kullanılması için gerekli baskıyı yapalım.

Nazmiye Halvaşi, konuşmasında Datça Belediye Başkanlığına adaylığı konusunda ise şunları söyledi:

1393724_380075142123640_897949570_n

Ne yapacağımızı bilmiyorsak aday olmamalıyız. Muğla Kadın Kolları İl Başkanı Belkız Bozacı kadın ve erkek aynı yere aday olduğunda kadının niteliğinin sorulduğunu söyledi. Bundan korkmayalım. Nitelikli kadın olmak için bütün hayatımız boyunca sürekli kendimizi eğiterek, geliştirerek çalışabiliriz. Biz çok azız, siyasette rol modelimiz çok az. Biz seçildiğimiz yere neden seçildiğimizi bilmiyorsak ve başarılı olamazsak bizden sonra o kapıları zorlayacakların önünü tıkamış oluruz. Bir yerleri zorlayarak geldiğimiz için nitelikli kadınlar olmalıyız. Sadece üniversitede değil hayatın içinde kendimizi eğitmeliyiz. Neden seçildiğimizi bilmek ve seçildikten sonra da başarılı olmak zorundayız. Başarılı kadınları görmezden gelmeyelim. Birbirimizi görelim. Siz akranlarınızı, yanınızdakini görmezseniz başkaları da görmez.

Ben Nazmiye Halvaşi olarak söz veriyorum. Belediye başkanı olduğumda benimle gurur duyacaksınız. Türkiye’nin başarılı bir belediye başkanı olacağım. Hem belediyecilik anlayışı olarak, hem toplumunu, kentini geliştirmiş temiz, düzgün ve halkının mutlu olduğu bir belediye başkanı olacağım konusunda size söz veriyorum. Başarılı olmak zorundayım; sizin için, CHP için. Bu kapılar sizlere kapanmasın diye. Yeni modeller olsun diye. Aydın belediye başkanı Özlem Çerçioğlu ile gurur duyduk. Binlerce Özlemler olsun aramızda, yeni modeller yeni Özlemler olsun..

chp_kadın

Kurultayı izlerken kadınların artık siyasette daha fazla öne çıkmak istediklerini gözlemledim. Kararlı olduklarını hissettim. Erkeklerin de kadınların desteklenmesine istekli olduklarını ifade ettiklerine tanık oldum. Umarım Kadın Kolları kurultayından çıkan sonuçlar hayata geçer. Yerel seçimlere aday olarak başarma azmi taşıyan, iddialı, kararlı ve vizyon sahibi kadınlar seçilerek toplumda fark yaratma fırsatı bulurlar. Kadın elinin değdiği yerin çok olduğunu görmeyi diliyorum. Bu yolda dostluk, anlayış, hoşgörü, iyi niyet, barış hep içimizde, hep bizimle birlikte olsun…

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: