Tarihini bilmeyen, Ecdadını tanımayan, geleceğini tayin edemez !!


Conkbayiri2

En olumsuz koşullarda bile, istikbale ümitle bakabilmek, karamsarlığa ve ümitsizliğe asla kapılmadan ilerleyebilmek ilkesi Türk’ün Tarihi’nde kayıtlıdır…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA ©Prof.Dr.Osman Metin Öztürk

Türk Tarihinde Ağustos ayının ayrı bir yeri vardır.

Ani’nin Selçuklular tarafından fethedildiği 1060’lı yıllardan başlayıp işgalcilerin Anadolu’dan atıldığı Dumlupınar Zaferine kadar olan süreç içinde, Türk Tarihinin şan ve şerefle dolu sayfalarına konu birçok zafer, Ağustos ayına denk gelmiştir. Malazgirt, Otlukbeli, Mohaç, Mercidabık, Çaldıran, Çıldır, Trabulsgarp, Conkbayırı, Anafartalar ve Sakarya Zaferleri, Ağustos ayında kazanılan bu zaferlerden en çok bilinenleri ve belli başlılarıdır.

Bu yüzdendir ki, Ağustos ayı “Zafer Ayı” olarak bilinir ve 26-30 Ağustos tarihleri “Zafer Haftası” olarak kutlanır. 30 Ağustos da, 17 Mart 1981 tarihinde kabul edilen 2429 sayılı kanun ile, “Zafer Bayramı” olarak kabul edilmiştir.

Ağustos ayında kazanılan zaferlerin her biri, ayrı ayrı Türk Milleti’nin, hem büyüklüğünün birer nişanesi, hem de güç ve ilham kaynağıdır.

Bu zaferler, en olumsuz koşullarda bile, istikbale ümitle bakabilen, karamsarlığa ve ümitsizliğe asla kapılmayan, birlik ve berberlik içinde, büyük bir azimle çalışarak ve bütün dünyada hayranlık uyandıran kahramanlıklar göstererek hedefe varmasını bilen Türk Milleti’nin büyüklüğünün ve bu Milletin vatanı uğruna neleri yapabileceğinin ve göze alabileceğinin çok somut birer ifadesidir.

Ağustos ayındaki zaferler, bugün üzerinde yaşadığımız toprakların uğrunda ölünerek nasıl vatan yapıldığını, Türk vatanının niçin kutsal kabul edildiğini, niçin nesilden nesile emanet edilerek bugünlere getirilen kutsal bir emanet olduğunu bizlere açıklar.

Ağustos ayında kazanılmış zaferler, Türk Milleti’nin sahip olduğu değerlerin hem önemine ve değerine işaret eder, hem de bu değerlerin dışa vurulmuş örnekleri niteliğindedir. Dünya, Türk’ün ve Türk Milleti’nin ne demek olduğunu, Türk’ün ve Türk Milleti’nin yüksek hasletlerini, Ağustos ayında kazanılan savaşlarda görmüş, tanımış ve öğrenmiştir.

Bugün eğer, böyle bir Milletin ferdi olmaktan ve bu Milletin günümüzdeki devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olmaktan gurur duyuyor ve bununla iftihar ediyorsak, bunda Ağustos ayında kazanılmış zaferlerin payı büyüktür.

O itibarla, Ağustos ayının, milli değerler sisteminin bir parçası olarak, layıkıyla kutlanması; bu ayın, Türk Tarihinin çocuklara ve yetişen gençlere uygun şekilde anlatılmasında bir fırsat olarak görülmesi ve değerlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Çünkü, biz biliyoruz ki, geçmişi olmayanın, geleceği de olamaz.

Ağustos ayına ayrı bir anlam kazandıran bu ayda kazanılmış zaferlerin anlatılması ve işlenmesi, hem Türk vatanında gözü olanlara verilmiş güzel bir cevap olacak, hem de bunlar karşısında Türk Milleti’nin uyanık ve güçlü olmasına hizmet edecektir.

Ağustos ayındaki zaferleri Milletimize armağan eden ve bugün bu satırların yazılmasına vesile olan, geçmişten günümüze bütün Türk Ordularını (Askerlerini), Mustafa Kemal’in şu sözleriyle yad edeceğim: “Kanaatinle, imanınla, itaatinle, hiçbir korkunun yıldıramadığı demir gibi pak kalbinle, düşmanı nihayet alt eden büyük gayretin için minnet ve şükranımı söylemeyi nefsime en aziz bir borç bilirim.”

Alparslan’dan Yavuz Selim’e ve oradan da Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına kadar, bu zaferlere konu savaşlara katılan, bu savaşlarda hayatını kaybeden, kanları ve terleri ile toprakları vatanlaştıran ve vatan topraklarını sulayan, şehitlerimizi ve gazilerimizi, istihbarat hizmetlerinde çalıştıkları için isimleri kamuoyu ile paylaşılamayan isimsiz kahramanlarımızı, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun. Aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum.

Ve bu vesileyle bir kere daha ve bütün yüreğimle ifade ediyorum ki; “Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.”, “Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin.”, “Ne mutlu Türk’üm diyene.”

ZAFER AYI, HAFTASI VE BAYRAMI (BAYRAM MESAJI)
26 Ağustos 2013, Ümitköy/Ankara

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: