Derhal referanduma gidilmeli…


Hemen halkın ne dediği öğrenilmeli, biz halk adına en iyisini düşünürüz demekle’ olmaz bu işler !

kadın_unsuru

09.06.2013 – Şehirli aydınların, şehirli orta tabakanın üst kesiminin öncülüğünde gelişen bu şehir hareketini, bir yabancı provakasyonu, ajanlar hareketi vs. diyerek abartılı biçimde kötülemek ne kadar yanlışsa, aşırı övgü dolu bir abartma anlatımı ve analizi de o kadar yanlış. Her iki abartılı anlatış biçimi, bu protestonun özünü anlamaktan alıkoyuyor hepimizi diye düşünüyorum.

Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da, olduğu gibi görme yeteneğini kaybetti bir çok kişi. “Gezi” protestosunu anlatanlara dikkat edin ya abartılı biçimde kötülüyorlar. Ya da abartılı biçimde olumluyorlar.
Bu bir “devrimdir” diyeninden, RTE’yi kesinlikle devirecek olan bir “ihtilal” hareketi olduğunu söyleyenine kadar, ne kadar abartılı anlatım ve söylem varsa hepsi bu gök kubbe altında söylendi. Analizler bu boyutta olunca kaçınılmaz olarak abartılı “Gezi” olumlamaları da olmak zorundaydı. Abartanların bir kısmı ideolojik duruşlarına uygun olan hayallerindeki beklentileri yazıp çizerken, bir kısım eski solcuda da romantizm hakimdi. Yaşayamadıklarını bu protesto içinde yaşadıkları için, kendilerini kaptırdıkları hayallerin içinden, aşırı abartılı analizlerde bulunuyorlar.
Garip bir biçimde, abartılı olarak “Gezi” olumlaması var.
Bu protesto eylemi içinde var olan olumlu yanları ben de görüyorum ve de kimsenin bana bu olumlu yanları anlatmasına ihtiyaç duymayacak kadar da farkındayım.
Evet bu protesto eyleminin içinde yeni bir kitle var, yeni bir gençlik var , bunların kendilerine özgü düşünceleri ve pratiği var vs. ama varılan noktaya ve yaşananlara bir bütün olarak baktığımızda “ağırlıkla” (dikkat edin, tamamen demiyorum, ağırlıkla diyorum) geçmişte ülkemizde yaşanan bir çok kitle eyleminden “özde farklı olmayan” bir noktaya geldi dayandı. (…)

Gezide her şey var, çok güzel anlar ve yaşanmışlıklar var ama halka soralım demek yok, halkın görüşü nedir diye merak etmek yok. Hiç dikkatinizi çekiyor mu? Ne Gezi’deki eylemcilerden böyle bir talep var, ne de hükümetten… “Gezi” sürecinde şu ana kadar hakim olan düşünce; “biz halk adına en iyisini düşünürüz”.
Hükümeti anlıyorum, bir zamandır (referandumdan bu yana) otoriter olma sürecine girdi. Peki ama sivil ve özgürlükçü olduğunu söyleyenlerden neden böyle bir talep gelmez? Neden özgürlükçü olduğunu söyleyenler de hükümet gibi bir dayatma içine girdi? Benim önerim hemen İstanbul’u ilgilendiren bazı konularda, Gezi Parkı, AKM vs. gibi ana başlıklarda referanduma gidilmeli. Hemen halkın ne dediği öğrenilmeli. Yani İstanbullular karar vermeli diye düşünüyorum. Özgürlükçü olmanın, demokrat olmanın ilk adımı da halka gitmekten geçmiyor mu?

Ergün EŞSİZOĞLU

‘Gezi’ protestosunda satır arasında kalanlar

Makalenin tamamı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: