Türkçü eski liderler yaşasaydı çözüm sürecini desteklerdi!


Peki, ya Bahçeli ?!

izmir_net

***

Sizin, zamanında MHP’li gençleri darbecilerin cirit attığı platformlardan uzak tutmaya çalışmanızı, MHP tabanının darbecilerce yer almasını çok arzuladıkları zeminlerden uzak tutma çabalarınızı hep övdüm. Ne zaman 12 Eylül Darbesi öncesini hatırlasam, “Keşke o günlerde Devlet Bahçeli olsaydı MHP’nin başında” diye düşünürdüm. 2000’li yılların başlarında da MHP’nin başında sizin olmanızı Türkiye için hep bir şans olarak düşündüm.

Ancak, 23 Mart 2013’de Bursa’da düzenlenen mitingde, “Vur de vuralım, Öl de ölelim” türünde demokratik olmayan, saldırganlık, şiddet ve vahşet içeren slogana anında verdiğiniz tepki ile, hemen arkasından grup toplantısında bu tepkinizi hararetle savunmanız, en son olarak da 20 Nisan’da İzmir’de düzenlediğiniz mitingde taşınan pankartlar ve yaşananlarla, sizin de demokratik olmayan çözümleri düşünmeye ve ilgilenmeye başladığınızı gösteriyor. Demek ki siz de, demokratik yollardan iş başına gelemeyeceğinizi ve giderek eriyen marjinal bir parti olacağınızın farkına varmaya başladınız.

Demokratik hukuk devletinde hiç kimse kendini “Vuracak, Öldürecek ve Öldürülecek” bir makam ve kurum olarak tayin edemez. Hele hele sizin başında olduğunuz kurumlar (Parti) demokrasilerde kendini bir saldırı ve saldırganlık aracı gibi gösteremez. Bu yaptığınız demokratik sistemlerde suçtur. Kimi, ne adına vurma yetkisini kendinizde görebiliyorsunuz? Kim size bu yetkiyi veriyor ve ne hakla veriyor? Her önüne gelen “ben vurma, ölme ve öldürme yetkisini kendime veriyorum” derse ne olur?

Devamı.

**

“Amasız Barış” istiyoruz

Her tür çatışma ve savaş hali “ama”larla ortaya çıkar ve sürer. Önemli olan “amasız barıştır”. İzmir Sivil Toplum kuruluşları olarak hep birlikte “Amasız Barış” isteğimizi dile getirmek için bir araya geldik. http://www.amasizbaris.com sitesini kurarak sivil oluşumların kendi hoşgörü ve dil birliğini ifade eden imzaları kamuoyunun dikkatine sunduk.
İzmir isterse, Türkiye ister. İzmir yaparsa bütün şehirler arkasından gider. İzmir hoşgörü medeniyetinin başşehri olmayı kadim geleneklerinden alır çünkü.
Ancak hepimiz istersek, barışı gerçekleştiririz. Her yerde ve her zaman çatlak sesler çıkacaktır. Bu bizim barış dilimizi bozmamalıdır. Artık silahlar susmalı, sadece anneler değil, babalar, kardeşler de ağlamamalı; yokluğun, acının kaderine boyun eğilmemelidir. Bu, çatışanların “bitti” demesi ile olur, yani barış herkes isterse gelir.
Geçmişten kan da çıkarabiliriz, karanfil de!
İzmir ilerici, demokrat, özgürlükçü, barışsever ve barış-ister haliyle tarih yazmaya, tarihte yer almaya devam edecek. Eskinin büyük ticaret limanı şimdinin hoşgörü ve yeniliklerin değişmez kıyısı İzmir hepimiz için, Türkiye için bir rol model olacaktır…
Geçmişten karanfil yaratmak zor iştir, bu zoru İzmir başaracaktır.
Aşure kardeşliğinin değişmez tutkusudur İzmir… İçindeki malzeme çok çeşitlidir aşurenin. Piştiklerinde hem kendi renklerinde kalırlar, hepsi özgün tatlarını korur, hem de ortak yeni bir aşure tadı oluşur. Bu kültür bize yakışır.
Bu coğrafya artık bölünmenin, parçalanmanın değil, özgürlük ve eşitlik temelinde, insanın ve doğanın tahribine dayanmayan, yeni bir hukuksal sözleşmenin ufkuyla aydınlanacaktır.
Kimseye kendi yaşam biçimini dayatmayanlar, dayatmaya kalkmayanlar bu topraklarda daha uzun yaşayacaklar. Yanlışta ısrar edenler ise eriyip tarihe karışacaklardır.
İzmir ve İzmirlilik kendine özgü, yeni, eşitlikçi meclisler oluşturup onları yaşatarak tarihte yer alacaktır.
Şiddeti tarihe gömecek bir İzmir, farklı fikirleri elele tartışarak, barış için her koşulda yan yana durarak, hoşgörünün kadim şehrinde birbirini el üstünde tutarak, meltem kokulu, iyotlu ılık rüzgarlarında nefes almayı sürdürecektir… Nerede doğduğumuz önemli, nerede doyduğumuz da…
Ahde vefa hepimizin içinde, gücümüz “sivil” dilimizde…
İzmir biziz, barış bizim önceliğimiz… “Amasız Barış” istiyoruz.

Bu girişim, İzmir’de amasız barışı isteyen sivil oluşumların çağrısıdır.

**

Aynı konuda:

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: