Nehri tersine akıtmaya çalışanlar âlemi !


sans-titre

©photocredit

***

©Erol Erdoğmuş.

 

Halkla İlişkiler disiplini literatüründe Kanaat Önderleri; ne seçilmiş ne de atanmış olan, halkta dürüst ve akil -akıllı- olarak güven sağlayan itibarlı kişilerdir.

Kanaat önderlerinin tutumu iktidardan yana değilse, güç odakları rol çalarak akil adamlar tayin ederler. Nehri tersine akıtmaya çalışan Akil adamlar kanaat önderi olamazlar, halk tarafından hiçe sayılır ve yuhalanırlar.

Akil adam tayin edilen Orhan Gencebay’ın Ali Kırca’ya söyledikleri, Ertuğrul Özkök’e çok dokunmuş. Gencebay akil insan olmayı kabul ettiği için yapılan hakaretlere üzülmüş, hatta yatağa düşmüş. Hülya Koçyiğit de benzer duygulara sahipti diyor Ertuğrul Özkök.

Özkök; Gencebay ile Koçyiğit’e, kamu meydanında dayak yemeye şerbetli –sanki mazhariyetmiş gibi– olduğundan bahisle, taktikler veriyor: “Yaptığınız iş çok önemli ve şerefli bir iş. Bundan emin olun. Çocuklarınıza ve torunlarınıza onur verecek bir iş yapıyorsunuz”.

Ne var ki, akil adamları tayin eden merci; Özkök’ü bu önemli ve şerefli işi yapmaya layık görmemiş. Çocuklarını ve torunlarını bu onurdan yoksun bırakmış Bu önemli ve şerefli işin apaçık tanımı, tarifi, reçetesi belli değil. Sadece “Barış olsun” demekle insanlar barışacaksa, ortada sorun yok demektir. Orhan Gencebay ile Hülya Koçyiğit’i üzmeye değmez.

İktidar tarafından size direktif verilmediğine göre (…)” diyen Özkök; akilliğe tayin edilenlerin dipsiz kuyuya atıldığını biliyor. Şarkıcı Orhan Gencebay ile sinemacı Hülya Koçyiğit “Barış olsun” deyince ortalık güllük gülistanlık mı olacak?

Kanaat Önderleri, halk nehrini besleyen doğal akarsulardır. Tayinle –taşıma su ile– nehir aksi istikamete akıtılamaz, geri teper. Barış; demokratik ortamda, meşru silahlı gücün karşısında gayrımeşru silahlanmışların silahlarını bırakmasından sonra; Arnavutu, Çerkezi, Lazı, Boşnağı, Arabı, Kürdü, Türk’ü ile Türkiyeli Türk milletinin birleşeceği ortak payda üzerinde inşa edilebilir.

Hükümetin ve akillerinin bu bağlamda önerileri nedir?

Türkiyeli Türk milletinin bunu bilmek en doğal hakkıdır.

KANAAT ÖNDERLERİ

Erol Erdoğmuş’un Yerelce’deki diğer yazılarını okumak için tıklayınız !

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: