Yargıtaysız, AYM’siz, AİHM’siz bir hukuksuzluk sürecine…


Ne dersiniz ?!

EE1

***

©Erol Erdoğmuş.

 

Fazıl Say Twitter’a “Bilmem fark ettiniz mi nerde yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı. Bu bir paradoks mu?” yazmış.
Gerçek dindar şöyle düşünür: “Gerçek dindar kişi yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban olamayacağına göre; bunu söyleyen, dindar görünmekten çıkar sağlayan sahte dindarları kastetmiş olmalı”.
FSYarası olanların gocunarak, Fazıl Say dinimize hakaret etti, cezalandırılmalı! Tavrını takınmaları doğaldır. Ne var ki, Kanun Koyucu TCK Madde 216/3 ile gocunanlara arka çıkıyor: “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır”.
Fazıl Say, “Bütün müslümanlar yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklabandır” demiş gibi cezalandırılıyor. Fazıl Say; çıkar sağlamak amacıyla gerçek dindarları aldatan yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban sahte dindar azınlığı kastediyor. Müslümanların içinde böyleleri yok mu? Onlardan söz edilemeyecek mi? Onlardan söz edilmesi, kamu barışını bozmaz; aksine güçlendirir.
Açılan davayı kabul eden yargıç, hukuk sistemimize 2005 yılında 5271 sayılı Ceza Mahkemesi Kanunu (CMK) ile giren, “Ceza ertelemesi” yöntemi uyarınca Fazıl Say’a; “Davanın sonunda mahkum olursa, ceza ertelenmesi hükümlerinden yararlanmak isteyip istemediğini soruyor.
Hakimin sorusuna “Yararlanmak istiyorum” yanıtını veren Fazıl Say; mahkumiyeti halinde Yargıtay’a, gerekirse bireysel başvuru hakkını kullanarak Anayasa Mahkemesine ve ardından AİHM’e gidebilme haklarını kaybediyor. Mahkeme 12 aylık mahkumiyeti 10 aya indiriyor. Fazıl Say 5 yıl bu konuda suspus olur konuşmazsa cezası sıfırlanıyor. Konuşursa, yeni mahkumiyetine 10 ay hapis cezası ekleniyor…
Yargıca niçin evet dediği sorulan Say; “Ceza ertelemesini kabul etmeseydim, hapis cezası aldığım takdirde hapse girecektim. Müzik hayatım telafisi çok zor zarara uğrayacaktı” diyor. Fazıl Say; Yargıtaysız, AYM’siz, AİHM’siz bir hukuksuzluğa mahkum ediliyor.
Yargıtay, AYM ve AİHM lağvedilsin. Sanık yargılanmadan suçlu olduğunu kabul etsin.
Hakim cezayı versin ama uygulamasın. Beş yıl içinde aynı konuda suç işlemezse, cezası silinsin. Mahkemelerin işleri ve sayıları azalsın, kararlar tek celsede çıksın, hapishaneler boşalsın. ne dersiniz?

Fazıl Say’ın Yargıçla Pazarlığı

Yazarın diğer son makaleleri:

Erol Erdoğmuş’un Yerelce’deki diğer yazılarını okumak için tıklayınız !

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: