Narlıbahçe’nin Elma Çiçekleri…


!cid_ii_13e4b8b54e3e7d0a

Bu ayrılığın elbet bir gün sonunun geleceğini ummaya devam etmek…©Dr.M.Halit Umar

Dönemecin kenarında dur. Dağdan gelen bir su durmadan akıyordur yalağın üzerine. Ahmet Amca buradan geçerken atını durdurur, illa burada sular hayvanı. Koyun sürüsünün önünde giden Karaburun da burada durur, lakır lakır su içer. Görmeye değer zavallının iç yangınını söndürüşü. Koyunlar yalaktan mutlaka su içerler. Arkadan gelen çoban, önce kasketini çıkarıp başını soğuk suyla bir güzel ıslatır, sonra ağzını ağaçtan oyulmuş oluğa yapıştırarak kana kana su içer. Sonra kocaman bir “ooh” çeker. Su hayattır. Sen de bu sudan iç hatırım için; temizdir, soğuktur, lezzetlidir. Seversin. Çok yorulmuşsan yalağın gerisindeki ulu çınarın gölgesinde soluklanabilirsin. Ama fazla vakit de kaybetme çünkü daha uzunca bir yolun var. Hafif yokuştur tozlu yol yaa… insana komaz, ağır adımlarla yürü. Yalan olmasın ama yol boyunca bu mevsimde kargılar boy vermiştir. Bi çeyrek saat sonra sağ kolda büyük bir elma bahçesi göreceksin. Hah, işte orası Muratgillerindir. Çitin kapısını itiver. Köpek havlar, aldırma. Salıvermişlerse, üzerine gelirse, sakın ola ki hayvanın gözlerine bakma, durma, bağ evine doğru yürü.

**

Öğle sonrası yorgun olur garibim, kestirmek ister biraz. Kulübesinin önünde, yere serili hasırın üzerinde onu uyuklarken görürsen, ses etme; yanına iliş. Sen de soluklan biraz. Çevredeki elma ağaçlarının pembemsi beyaz çiçeklerine bak. Doğanın zarafeti seni kesinlikle büyüleyecektir. Her yıl yeniden beyazın pembeye aşkının mis kokan esintisi duyulur burada. İyice kulak ver, dinle, belki sen de duyarsın bu ezgileri. Rivayet odur ki elma ağaçlarının çiçekleri insanoğlunun sözlerini anlarlarmış. Hele söz sevdadan yana açılmışsa… Onlara benden kocaman bi selam yolladığımı söyle.

**

Murat Can uyanıp seni kucakladığında, ona: Emmin selam eder, elma çiçeklerine hasret kalmış, düşünde görürmüş onları. Çünkü hiçbir elma ağacının çiçeği buradakiler kadar hoş ve narin değilmiş. Bu ayrılığın elbet bir gün sonunun geleceğini umarım, dediğimi unutmadan sözlerine ekleyiver.

Narlıbahçe, 27 Nisan 2013

2 Responses

  1. […] § [Narlıbahçe Notları 1.Bölüm] […]

  2. […] § [Narlıbahçe Notları 1.Bölüm] […]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: