Otonuzun plâkası ‘21’ ile mi başlıyor?


Ankara, İstanbul gibi « hassas » kentlerde dikkatli dolaşın, başınıza gelmedik kalmayabilir !

21

***

images

Aklıma “Yangın var” filmindeki sahneler geldi. Haberleri izlerken bu bir şaka herhalde dedim kendi kendime. Yada bir film çekimi var dedim. Çünkü “Yangın var” filminde de nerdeyse birebir aynı sahne vardı. Film gerçek bir yaşanmışlığı anlatıyordu. Diyarbakır Büyükşehir belediyesi, Trabzon-Çayırbağı beldesine hediye ettiği bir itfaiye aracının Trabzon’a gidene kadar başına gelenlerin anlatıldığı güzel bir film. İzlemeyenlere izlemelerini öneririm. İşte bu filmde de aynı sahne Trabzon’a varmadan önce Rize’de yaşanır.(…)

Diyarbakır hava alanına indikten sonra, uçaktan indiğimizde, havaalanı çıkış kapısına yöneldiğimizde bir sıra halinde dizilmiş emniyet görevlilerinin bakışları altında gitmek beni çok rahatsız etmişti. Hele başlarındaki yetkilinin siyah gözlükleriyle ellerini göğsünden kavuşturarak gösterdiği dik duruşa baktığınızda, bu duruş Vietnam’da yaşanan Rambo filmlerinden çıkıp aramıza katılan Amerikan görevlisinin duruşundan hiç farklı olmama hissi veriyordu. Uçaktan indiğimizde ben neşeyle kısık bir sesle “Diyarbekir mala mıne”(Diyarbekir evimizdir) söyleye söyleye inerken birden hiç ummadığım bir noktada bu görevli ile karşılaşınca sanki duvara toslamış gibi hissettim kendimi ve suspus oldum bir anda.(…)

Çözüm Diyarbakır’ın plakasını değiştirmekten mi geçiyor, yoksa 21 plakasını tehlike gören zihniyeti, bakış açısını ve anlayışı sağlayan koşulları ve ortamı değiştirmekten mi?

Ergün EŞSİZOĞLU

21 no’lu plakanın başına gelenler

26.02.2013

Makalenin tamamı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: