Fil üzerindeki « Türk Büyüğü » sinek !


Ayrımcılık kitabımızda, felsefemizde, dünya görüşümüzde yoktur !

chp

***

Biz hiçbir zaman söylediğimiz sözlerden dönmedik. Ne söylediysek söylediğimiz sözün arkasında durduk. Ben size ibretlik bir örnek vereceğim. 2002’de bu ülkenin Başbakanı şöyle söylüyor; Türkiye’de Kürt sorunu yok. Var diye inanmayacaksın. Sorun yok diye inanacaksın. Sorun yok dersen sorun ortadan kalkar. Cümleye bakın, düşünceye bakın. Anlatıma bakın arkadaşlar. 2004. Aynı kişi söylüyor. Türkiye’de bir Kürt, bir Laz, bir Abaza, Çerkez gerçeği varken Allah göstermesin onlarca sorun doğurur. 2005. Türkiye’de Kürt kökenli vatandaşların sorunu Türk kökenliler kadardır.

2005. Türkiye’de Kürt sorunu ne olacak diyenlere diyorum ki, herkesten önce benim sorundur. 2010. Gene bu değerli Türk büyüğü söylüyor. Benim için Kürt sorunu bitmiştir.

Ne oldu arkadaşlar?

180 derece diyeceğim o da yetmiyor artık.

360 derecelik bu turun amacı nedir?

Hani politikacı halka gerçekleri söylerdi?

Hani doğruları söylerdi?

Onun için gerçeklerin tamamını halka anlatmak zorundayız.Bizim yönümüz ve yönelişimiz çağdaş uygarlık üzerinedir. Hedefimiz odur. Bu hedefe kilitlendik ve kilitleneceğiz. Bir diktatör heveslisinin hezeyanları bizi çağdaş uygarlık hedefinden alıkoymamalıdır. Hele hele bu kişi suni gündemler yaratabilmek için ihtiyaç duydukça, halka yalan söylediğini itiraf edecek kadar ciddiyetsizse, siyaset yoluyla servet transferini bizzat istediğini söyleyecek kadar pervasızsa, bağımsız olması gereken yargıya ve medyaya açıkça talimatlar yağdıracak kadar sınır tanımazsa, siyasi hırsları ve ihtirasları için insanların şeref ve haysiyetleriyle oynayacak kadar düşüncesizse, siyasi show uğruna Türkiye’yi komşularıyla sıcak çatışmanın ortasına sürükleyebilecek kadar çılgınsa, işsizlik ve yoksulluktan şikayet eden vatandaşlarla alay edecek kadar kibirliyse, toplumdaki farklılıkları birbirine karşı tehlikeli bir şekilde kışkırtmayı ve çatışmayı sürekli bir siyaset tarzı haline getirecek kadar sorumsuzsa toplumun bütün reflekslerini dumura uğratmak için devlet terörüne başvurmaktan çekinmeyecek kadar gözünü karartmış ise sorun sıradan siyasal bir sorun olmaktan çıkmıştır.

Türkiye farklı bir yerdedir. Herkesin bunu çok iyi bilmesi lazım. Değerli arkadaşlarım, Türkiye ancak Şangay topluluğunun kimi üyelerinde gördüğümüz gibi şeklen çok partili ama aslında tek boyutlu ve tek sesli bir rejime sürüklenmektedir. Başbakanın Avrupa Birliğine yönelik Şangay’a üye olalım, Avrupa Birliğinden çıkalım önermesi Türkiye için nasıl bir model, nasıl bir standart, nasıl bir gelecek tasarlandığının açık kanıtıdır. Bunu hepimizin çok iyi bilmesi lazım.

Biz, CHP’liler olarak toplumun bütün dokularına girmek zorundayız. Tarihin bize yüklediği görev var. Tarihin bize yüklediği sorumluluk var. Bu görevin ve sorumluluğun bilincinde hareket edeceğiz. Türkiye’nin huzura ihtiyacı var. Türkiye’nin çağdaş uygarlık hedefinden sapmamasına ihtiyacı var. Türkiye’nin bilgi toplumu olmaya ihtiyacı var. Asıl hedefimizin bu olması gerekir.

İster doğuda yaşayalım, ister batıda. İster güneyde yaşayalım, ister kuzeyde her herde ve her platformda özgürlükten, demokrasiden, eşitlikten, kardeşlikten yana olacağız.

Bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Örgütlü toplum olmaktan Türkiye’yi çıkarıyorlar. Örgütlerin, halkın talepleri kamuoyu tarafından fazla duyulması diye.

O nedenle dirençli olmak, kararlı olmak, mücadeleyi sonuna kadar sürdürmek lazım. CHP’de Genel Başkanına kadar, her CHP’liye düşen sorumluluklar var, ağır bir sorumluluk altındayız ve bu sorumluluklarla burada toplantı yapıyoruz. İllerinize gideceksiniz. Mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz. Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırana kadar

Biz her zaman ve her koşulda iyiliğe inanan, dürüstlüğe inanan, geleceğin güvenli olması için çaba harcayan, çocuklarımıza iyi bir gelecek vaat eden bir siyasal gelenekten, anlayıştan geliyoruz. Ayrımcılık bizim kitabımızda yoktur. Felsefemizde yoktur. Dünya görüşümüzde yoktur. Her yerde ve her ortamda eğer sosyal demokrat bir partiysek bizim merkezimizin odağında insan vardır. İnsanın sorunlarına kilitlenmişiz biz. İnsan sorunlarını çözmek istiyoruz biz. Bu coğrafyada barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz biz. Kimsenin etnik kimliğini biz sorgulamayız. Kimsenin inancını sorgulamayız. Herkesin inancına, herkesin kimliğine saygı gösteririz. Onun içindir ki, CHP olarak biz herkesin etnik kimliği kendi şerefidir deriz. Bu bizim temel hedefimizdir

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı.

Tam metin ve resimler. – 1

Tam metin ve resimler. – 2

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: