Hakkını ara, ama 12 Eylül’ü de “cici” gösterme…


Silivri’de cezaevi koşullarının eline, 12 Eylül dönemi su dökemez(miş!!)

ee

***

12 Eylül darbesinden sonra yaşanan günler sadece içerdekiler için değil, dışarıda yaşayan insanlar açısından da baştan sona acılarla dolu olan bir süreçti.
Ne kadar anlatılırsa anlatılsın, yaşanan acılar anlatmakla bitmez.
Ne gariptir ki, son günlerde, “Ulusalcı-Sol’cular” tarafından, giderek yoğunlaştırılan bir söylem var. Bunlar “Silivri’de ki yargılamaların ve cezaevi koşullarının eline, 12 Eylül dönemi su dökemez,” “Bugün yaşananlar 12 Eylül’den beter” vs türü söylemler.
Bugün bazı sorunların yaşandığını, bazı insanlara haksızlık yapıldığı söylense, anlayacağım.
Daha rahat empati yapabileceğim. Kuşkusuz insan hakları açısından, bugünlerde olması gereken noktaya göre, epeyi uzaktayız, hala bazı acılar yaşanıyor. Ama bugünlerde yaşananların 12 Eylül’den daha fazla beter olduğu söylendiğinde, içimde garip bir burkulma ve ruhumda kekremsi bir hisse kapıldığımı hissediyorum.
Bunu yapanların farkında olarak veya olmayarak, bilerek veya bilmeyerek, 12 Eylül dönemini akladıklarını ve daha sempatik gösterdiklerini düşünüyorum.
Şimdilerde Silivri’dekilerin sıklıkla ve rahatlıkla kullandıkları “susma hakkı”, 12 Eylül döneminde susmama hakkıydı. Konuşmak mecburiyetindeydiniz. Konuşmadığınız sürece biteviye dayak yerdiniz.

Şimdilerde Silivri’de yatanların 6 ayda bir kitap yazıp yayınladıklarını görünce, aklıma o günlerde 15-20 günde bir yapılan koğuş aramaları geldi. Bu aramalarda zaten gazete kitap vs. olmadığı için, denetimden geçerek “okundu” damgası yiyen mektuplarımız ve mahkeme için yazdığımız savunma veya savunma notlarımız toplanır alınırdı. Bu alınanlar tekrardan elden geçirilir ve idarenin uygun gördükleri bize yeniden verilirdi. Hiç unutmam nişanlımdan gelen ve okundu damgası yiyen mektupların…

Ergün EŞSİZOĞLU

12 Eylül’den betermiş

17 Aralık 2012

Makalenin Tamamı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: