Syria/Suriye : Turkey is in a lose-lose situation! (en-fr-tr)


Sendikalar ne düşünüyor ? : Türkiye savaşa sürükleniyor…

Syria clearly has no interest in threatening the security of Turkey, nor any reason to attack Turkish territory which would surely give NATO the excuse it has been looking for to directly intervene on behalf of its faltering terrorist proxies. This latest exchange between Turkey and Syria is not the first. Turkey has fabricated stories before involving Syrian troops “firing across” the Turkish-Syrian border.

***

Ülkede, bölgede ve dünyada BARIŞ ! Hemen şimdi…

Bilindiği gibi başını ABD‘nin çektiği emperyalist güçler ve onların Ortadoğu‘daki taşeronları, Irak ve Libya‘dan sonra Suriye üzerinde emperyalist tahakküm oluşturmak, sonrasında ise İran‘a uzanan bir müdahaleyi gerçekleştirmek için aktif çaba içindedirler.

Suriye‘de yaşanan iç savaş ve bu ülkeye yönelik askeri müdahalenin, bölgesel bir savaşın habercisi olduğu bilinmektedir. Tüm Ortadoğu savaşa, etnik, din ve mezhep çatışmalarına ve uzun erimli bir kaosa sürüklenirken AKP iktidarı ne yazık ki Türkiye‘yi bu girdabın içine çekmektedir.

Ortadoğu ve Arap ülkelerinin ‘modeli‘ olma hevesindeki AKP, bu kirli oyunda kendisine verilen rolleri ve hatta çok daha fazlasını büyük bir hevesle yerine getirmekte, Suriye‘deki iç savaşa ülkemizi dahil etmekte, Ortadoğu‘da yayılan dinci, mezhepçi ve kaotik siyasi ortamını ülkemize taşımaktadır.

ABD ve Batı İttifakı ile Türkiye, Suudi Arabistan, Katar gericiliklerinin Suriye‘ye karşı ileri karakolu durumuna getirilmiş, dinci gerici güçlerin Suriye‘deki iktidara karşı savaşanın aktif bir tarafı durumuna düşürülmüştür.

Son zamanlarda Hatay‘da yaşananlar ve Akçakale merkezli gelişen olaylar bu durumun bir ürünüdür. Suriye‘deki iç savaşın bir tarafına açık ve aktif destek sunan AKP iktidarı Akçakale‘ye düşen bombalara altyapı ve ortam hazırlamış, Meclisten geçirdiği tezkere ile ülkemizi Suriye‘deki iç savaşa fiili destek sunan durumdan savaşın çok daha açık tarafına dönüştürmüştür. Bunun en son göstergesi de 13 bölgenin sivillere kapatılması olmuştur.

Biz aşağıda imzası bulunan TMMOB‘ye bağlı Odalar, Suriye, bölge ve Türkiye halkları arasında oluşturulmak istenen savaşa karşı halkların kardeşliğini savunuyor ve “Ülkede, Bölgede ve Dünyada Barış” isteminin yükseltmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Şimdi zaman, kardeş, komşu halklar arasında emperyalist emellerle körüklenmeye çalışılan kin ve nefret söylemlerine, ırkçı/şoven, dinci/mezhepçi kışkırtmalara karşı inatla bir arada ve yan yana durmanın, savaş çığırtkanlarına antiemperyalist dayanışmayla dur demenin, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “savaşa hayır”, barış hemen şimdi!” demenin zamanıdır.

TMMOB

***

Yoksul halk çocuklarının canı ve kanı üzerinden siyaset yaparak ülkemizi ateşe atan tezkere kararına onay verenleri kınıyoruz! Emperyalizmin Ortadoğu’daki saldırgan politikalarının taşeronluğunu üstlenen AKP hükümeti Türkiye’yi her geçen gün kanlı bir savaşın içine itiyor.

Suriye’de iç savaşın derinleştirilmesi doğrultusunda askeri bir müdahalenin gerçekleştirilmesi için savaş çığırtkanlığı yapan ve “sınırları açan” AKP hükümetinin saldırgan politikalarının ceremesini daha şimdiden halkımız çekmeye başladı.

Suriye’den ateşlendiği söylenen havan toplarının Akçakale’ye düşmesi sonucunda üçü çocuk ikisi kadın 5 yurttaşımız yaşamını kaybetti. Bunu bir “fırsata” çevirmeye çalışanlar Meclis’te kapalı oturum düzenleyerek Suriye’ye asker gönderme yetkisi veren tezkereyi AKP ve MHP oylarıyla alelacele çıkarttılar.

Bu saldırgan politikalar Türkiye’yi bölgesel bir savaşın ve aynı zamanda bölgedeki etnik-dini boğazlaşmanın tam ortasına götüreceğine hiç kuşku yok. Suriye’ye dönük bir askeri müdahale bölgesel bir savaşın da tetikleyicisi olacak ve Ortadoğu bu şekilde iç savaşlarla, etnik ve dini boğazlaşmalarla kaosa sürüklenecektir.

Komşumuz Suriye’ye karşı herhangi bir dış müdahaleyi asla kabul etmiyor, halkımızı ateşe atan ve büyük acılar yaşatacak olan tezkere kararına onay verenleri kınıyor, bütün emperyalist güçlerin ve “işbirlikçilerinin” ellerini Suriye’den derhal çekmesini istiyoruz!

Bölgesel güç olma hevesiyle Suriye’yi rüştünü ispat edeceği bir sınav olarak gören AKP hükümetine bir kez daha sesleniyoruz:

ABD emperyalizminin ekonomik ve askeri çıkarları için ne savaşa gönderecek evlatlarımız ne de verilecek canımız var! Ülkemize büyük acılar yaşatacak bir ateşle oynuyorsunuz!.. Yoksul halk çocuklarının canı ve kanı üzerinden siyaset yapmaktan ve taşeronluktan vazgeçin!..

DİSK

***

The Escalating Syrian Crisis and US-Turkey Relations

Prime Minister Erdogan was the first foreign leader to openly break with Assad almost a year ago. He has been stressing constantly since then that Assad’s downfall is inevitable while upgrading Turkey’s involvement.

During the past decade under the current government, Turkish-Syrian relations were elevated from a level which was frosty at best – mainly because of past Syrian support for the PKK and claims over the Turkish province of Hatay – to one in which Syria frankly became the showcase of Turkey’s new foreign policy.

The affair ended when the Syrian regime’s harsh response to the dissent and the subsequent uprising forced Ankara to choose between sticking to Assad and maintaining its declared policy of support for the region-wide mass stirring of the Arab Spring. As part of the later policy, Erdogan had supported the fall of Ben Ali in Tunisia and been at the forefront of leaders calling for Mubarak’s ouster in Egypt.

Turkey chose the latter option, as the prime minister explained, because Assad rejected his advice to reform and Turkey had to side with his opponents who were fighting for freedom and democracy. However, his decision was also a product of the joint approach and close coordination with President Obama throughout the Arab Spring. In fact, trying to manage the difficult and complicated transition away from autocratic regimes in the Middle East became the primary theme in the Ankara-Washington relationship in 2011 and Assad was seen by both Washington and Ankara as the next domino to fall.

All might have continued to go well if Assad had gone as quickly as Ben Ali or Mubarak. However, his continuation in power and the associated and growing burden on Turkey threatens to undercut the essence of the joint approach to transformation in the Middle East which emphasized Turkey’s ability to influence events decisively in its Arab neighbors. After all, Syria is a relatively weak country immediately beyond its southern border. The reality is that even if Assad were to fall tomorrow, the prolonged bloody process through which he is ousted has undermined the Washington-Ankara approach. Notwithstanding the events in Libya, this stressed the need to avoid, as much as possible, prolonged turmoil and extremism.

To be sure, the cautious attitude of the other parts of the US decision making system is reinforced by the stance of the influential Obama campaign team which is focused on the task of getting the president re-elected. Knowing that foreign entanglements since 9/11 have wearied the American electorate, which is focused on economic problems, the Obama team have fashioned a message that is essentially one of “We pulled out of Iraq, we will pull out of Afghanistan and we will not get involved militarily in Iran or Syria.”

Consequently and unfortunately, it seems safe to predict that unless the Assad Regime, which enjoys the hitherto decisive backing of Russia at the diplomatic level and Iran at the operational level, collapses soon these pressures, which include the upsurge of deadly PKK terrorism supported by the desperate regime in Damascus and possibly also Tehran, will inevitably produce growing disillusionment in official Ankara and even more importantly on the part of the Turkish public over Washington’s policies. While the relationship appears to be sufficiently robust to resist such dissatisfaction, a prolongation of the current situation could ultimately even lead to a questioning of the efficacy of the model partnership itself.

Full speech.

***

Turkey fires rounds into Syria after unknown attackers fire mortars into Turkish border town.

After over a year of harboring foreign terrorists and supporting their operations near and across the Turkish-Syrian border, NATO-member Turkey has claimed it has “retaliated” with military force against “targets” inside Syria for an alleged attack on Turkish territory that it has blamed on the Syrian government.

Despite heavily armed listed-terrorist organizations operating in large numbers on both sides of the Turkish border with Turkey’s explicit approval and logistical support, the government in Ankara appears to have excluded the possibility that these terrorist forces, not the Syrian military, were responsible for the attack which consisted of mortar rounds the armed militants are known to widely use.

Syria clearly has no interest in threatening the security of Turkey, nor any reason to attack Turkish territory which would surely give NATO the excuse it has been looking for to directly intervene on behalf of its faltering terrorist proxies.

It was previously reported that Turkey was intended by NATO, and more specifically, Wall Street and London, to lead efforts in carving out “safe havens” in Syria’s north, and to do so either under a false “humanitarian” or false “security” pretext.

This has been confirmed by Fortune 500-funded, US foreign-policy think-tank, Brookings Institution which has blueprinted designs for regime change in Libya as well as both Syria and Iran. In their report, “Assessing Options for Regime Change” it is stated (emphasis added):

“An alternative is for diplomatic efforts to focus first on how to end the violence and how to gain humanitarian access, as is being done under Annan’s leadership. This may lead to the creation of safe-havens and humanitarian corridors, which would have to be backed by limited military power. This would, of course, fall short of U.S. goals for Syria and could preserve Asad in power. From that starting point, however, it is possible that a broad coalition with the appropriate international mandate could add further coercive action to its efforts.” –page 4, Assessing Options for Regime Change, Brookings Institution.

This latest exchange between Turkey and Syria is not the first. Turkey has fabricated stories before involving Syrian troops “firing across” the Turkish-Syrian border. The New York Times published these bold accusations before admitting further down that “it was unclear what kind of weapons caused the injuries on Sunday around six miles inside Turkish territory,” and that “there were conflicting accounts about the incident.” As are all the accusations used by NATO, the UN, and individual member states to justify meddling in Syria’s affairs, these tales involve hear-say from the rebels themselves.

By Tony Cartalucci

Full analysis.

Related:

***

There Won’t Be A War Between Turkey And Syria

I just don’t see a war happening for a number of reasons.First, as I have noted too many times to count and as Aaron Stein firmly argued yesterday, there is simply no appetite on NATO’s part to get involved in Syria. Turkey was able to convene an Article 4 meeting in which NATO strongly condemned the Syrian shelling that killed five Turkish civilians, but that is about as far as NATO is willing to go. NATO is not going to get involved in setting up a buffer zone, a no-fly zone, or a humanitarian corridor inside Syria, and the U.S. is also not going to commit to doing any of those things any time soon. It has been clear for a year now that Turkey is not going to invade Syria on its own, which is why Ankara has desperately been trying to convince outside actors to intervene, and absent an international intervention, I don’t see yesterday’s incident changing this calculus. Without international support – and I’d note that Prime Minister Erdoğan has explicitly ruled out anything outside of official UN auspices – Turkey is going to stay out of Syria. With reports of Hizballah fighters and IRGC soldiers crawling inside Syrian borders, the Turkish government does not want to get entangled in a scenario that might quickly blow up out of its control.

Second, there is no reason for Syria not to back away from this as quickly as possible. The only way in which Turkey will be drawn into Syria unilaterally is if the Assad regime escalates this in a serious way, and while Assad and the Syrian army are unpredictable, this is not a fight they are eager to have. Syria has spent months testing Turkey’s patience and trying to figure out what its boundaries are, and yesterday’s events will make it clear to Syria that this was one step too far. The regime has its hands full with the FSA and doesn’t need to add the Turkish military into the mix, which explains the quick decision to express sorrow over the death of Turkish civilians and a promise to investigate. There are two possibilities here; either the shelling was unintentional, in which case Syria has every reason to back down, or it was done on purpose to test how far Turkey is willing to go in retaliation, in which case mission accomplished and Syria still has every reason to now back down. While allowing for the fact that this cannot necessarily be gamed out in an entirely logical manner, I don’t see a scenario in which Syria decides to turn this into a high intensity conflict.

Turkey is in a lose-lose situation when it comes to Syria without a good answer at hand, and yesterday’s events reinforce that even further. The bottom line though is that given the constraints involved, it is going to take a lot more than shelling a border town to start a real war between Turkey and Syria.

by  Michael Koplow

Full analysis.

***

Rusya Türkiye’nin temkinli davranacağına inanıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Bürosu tarafından, Türkiye parlamentosunun Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümete yurtdışına asker gönderilmesi hususunda yetki veren tezkereyi onaylamasıyla ilgili olarak yapılan açıklamada Moskova’nın, Türkiye’nin bölgedeki durumu tırmandıracak herhangi bir adım atmayacağını umduğu belirtiliyor.

Türkiye parlamentosu Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümete, Türkiye’nin Suriye sınırında meydana gelen olay sonrasında Suriye’ye yönelik sınır dışı operasyonların gerçekleştirilmesi hususunda bir yıllık yetki verdi. Çarşamba günü akşam saatlerinde Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından atılan bir top mermisinin düşmesi sonucu beş kişi hayatı kaybetmiş, dokuz kişi yaralanmıştı. Türkiye tarafı bu saldırıya karşılık olarak top mermisinin geldiği bölgede bulunan askeri hedefleri vurmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ayrıca şu ifade yer alıyor: “Türk tarafının temkinli davranacağını ve bölgedeki durumu daha da tırmandıracak herhangi bir adım atmayacağını ümit ediyoruz”. Moskova, Türkiye’nin Suriye hususunda uluslararası toplumla koordinasyon içinde hareket edeceğine inanıyor.

Kaynak.

***

UN Security Council condemns terrorist attacks in Aleppo

The following Security Council statement was issued today by Council President Gert Rosenthal ( Guatemala):

The members of the Security Council condemned in the strongest terms the terrorist attacks in Aleppo, Syria, on 3 October, causing dozens of deaths and over 100 civilians injured, responsibility for which was claimed by the Jebhat al-Nusra group affiliated with Al-Qaida. They expressed their deep sympathy and sincere condolences to the families of the victims of these heinous acts and to the people of Syria.

The members of the Security Council reaffirmed that terrorism in all its forms and manifestations constitutes one of the most serious threats to international peace and security, and that any acts of terrorism are criminal and unjustifiable, regardless of their motivation, wherever, whenever and by whomsoever committed.

The members of the Security Council reiterated their determination to combat all forms of terrorism, in accordance with its responsibilities under the Charter of the United Nations.

The members of the Security Council reminded States that they must ensure that measures taken to combat terrorism comply with all their obligations under international law, in particular international human rights, refugee and humanitarian law.

***

Syria-Turkey stuff

I am aware of news reports about those comments. All I can go – all I can do is stress the fact that we believe that the Turkish parliament’s troop authorization has strengthened deterrence and sends a clear message to the Syrian Government. And let’s make no mistake that this was Syrian shells that initiated this whole incident and that it’s certainly not inappropriate for Turkey to act in this way when they’ve had their sovereignty so flagrantly violated.

haven’t seen those latest reports about additional shelling. I know that Syria did come out and apologize for the first round, but this is inexcusable actions on the part of Syria’s, and it’s Syria that has brought us to this juncture and has escalated the situation. So again, I just would reiterate that we believe Turkey thus far has been both measured and proportional in its response.

I think it reinforces what I was just trying to express, which is that this is obviously an act by Syria, by Syrian armed forces, that is seen by the entire Security Council as egregious.

I think I’ll just say that we have condemned escalating violence on the part of both sides in this war. But let’s be very clear that the preponderance of violence rests on the shoulders of the Syrian Government.

They didn’t apologize. Well, again, I’m going back but I thought they said something to the effect – but look, let’s be very clear here. I’m not trying to say that Syrian Government is in any way not culpable. They, in fact, have started this situation; we stand very strongly with Turkey.

We’ve heard of clashes and heavy fighting in and around Damascus, including, as you’ve stated, that the rebels have taken this airbase near the city. So, obviously, while we can’t confirm the veracity of these reports, it does appear to show that the rebels are continuing to get stronger and continue to take the fight to the heart of the Syrian regime. We’ve been very clear about the fear that the violence that extremist groups will take advantage of the situation and seek to exploit the situation in Syria.

The arrests at the airport in Turkey of people who may or may not have been involved

I really can’t confirm those. I can say that we have been in contact with the Turkish Government on this issue. But obviously, the FBI is the one who has the lead on this investigation, and so really it’s up to them to comment on it when – at an appropriate time. I don’t have any details beyond that. And as I said, it’s – because it’s an FBI-led investigation, it’s really up to them to comment on it. I think we’re – we’re obviously, as we would be with our close partners, the Turks, in contact with them following these reported arrests.

Mark C. Toner

Deputy Spokesperson

Full transcript

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: