Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın amacı; PKK sayesinde Cumhurbaşkanı olmaktır !


Başkalarının atına binerseniz, atın sahibi ıslık çalınca at o yöne gider.

Başbakan, terör karşısında yıldı, ’2. Oslo başlayabilir, İmralı muhatap alınabilir,  E git, koşa koşa git bari…O süreç bu ülküye hayır getirmeyecek, çünkü niyet bu ülkeye barışı getirmek değil, Cumhurbaşkanlığı seçiminde PKK’ya eylemsizlik kararı aldırmaktır.  Halkın bunu görmesi gerekiyor.

***

Onlardan (BDP) vazgeçti. ‘İmralı’dır dedi” Terör konusunda istihbarat örgütlerinin görüşebileceğini hep kabul ettik ve bunu inkar etmedik. Turgut Özal’dan beri istihbarat örgütleriyle terör örgütünün liderleri veya onların alt liderleriyle görüşmelerin yapıldığını herkes biliyor.

(Ama), Bir Başbakan çıkıp ”İmralı ile görüşülür” diyemez. Bunu söylediğiniz andan itibaren Başkanın muhatabı İmralı’dır artık. ‘İstihbarat örgütleri görüşür’ dedik. Siz çıtayı yukarıya çıkardınız Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı… Oslo görüşmeleri olduğunda, ‘Yahu bu görüşmeler oluyor’ dedik. En ağır şekilde eleştirildik. ‘Bunu söyleyenler şerefsizdir’ diye başlayıp… Başbakan söyledi. Geldiğimiz noktada her şey ortaya çıktı. Her şey mi? Hayır. Oslo görüşmelerinde neler konuştuklarının bir kısmı medyaya yansıdı. Ama orada bir mutabakat metni imzalanmıştı. O bizim elimize geçti.

Mutabakat metni partimizin sözcüsü tarafından açıklandı.  Hiçbir televizyon kanalı vermedi, sonra top ağır ağır CHP’yi eleştirmeye döndü. Bunların neden açıklandığı yönünde eleştiri aldıkl. (Oysa,) halkın gerçekleri bilmeye hakkı var. Oslo görüşmelerinin temel nedeni, 15 Haziran’da yapılacak seçimler için PKK’ya eylemsizlik kararı aldırmaktı. Açın bakın mutabakat metninde bunu görürsünüz. Ama orada bazı tavizler verdiler. Bunu kamuoyuna açıkladık. Medya sorumluluğu, gazetecilerin sorumluluğu için de sizler bu metni oturup övüyorsanız bir şey demem, eleştiriyorsanız da bir şey demem ama mutlaka okuyup ‘nedir arkadaş bunu niye imzaladınız’ diye sorulması lazım.

Terörü önlemek, barışı sağlamak için masaya oturmadınız. Kimse kusura bakmasın, mutabakat metni, hakem devletin temsilcisi tarafından imzalanır. ‘Taraflar, karşılıklı mutabakata varmıştır’ diyor. Sizi bir araya getiren bunu söylüyor. Sormamız gereken soru, ‘Oslo’da mutabakat metni ortaya çıktıktan sonra terör niye azdı’. 2002′de sıfır terördü, 2012′ye geldik. Ülke, bir terör batağıyla karşı karşıya, her gün şehit haberleri. Çünkü siz, terörü önlemek için, barışı sağlamak için masaya oturmadınız. Siz, 15 Haziran’da ‘ben nasıl iktidar olurum, AKP nasıl iktidar olur. PKK eylem yapmaz, ve ben seçimlere giderim’ bunun hesabını yaptınız. Şimdi Başbakan, terör karşısında yıldı, ’2. Oslo başlayabilir, İmralı muhatap alınabilir’ E git, koşa koşa git bari.”

O süreç bu ülküye hayır getirmeyecek, çünkü niyet bu ülkeye barışı getirmek değil, Cumhurbaşkanlığı seçiminde PKK’ya eylemsizlik kararı aldırmaktır.  Halkın bunu görmesi gerekiyor.

Hükümet, Oslo görüşmelerini ‘barış’ diye halka yutturmaya çalıştı. Bir fiyaskoyla karşı karşıya kaldı. Eğer bu bağlamda, bu anlayışla yola devam ederlerse korkum şu; Türkiye, bir iç savaşa sürüklenebilir, bunu herkesin görmesi lazım, AKP’nin de aklını başına alması lazım. Recep Tayyip Erdoğan’ın da aklını başına alması lazım.

Çözüm yeri Oslo değildir. Çözüm yeri TBMM’dir, kendi sorunumuzu başkalarına ihale ediyoruz. Niye biz çözmüyoruz. Başkalarının atına binerseniz, atın sahibi ıslık çalınca at o yöne gider, Siz de onun istediği yere gidersiniz, neden böyle yapıyor AKP, bunu gittik kendisine söyledik, TBMM meşru zemin, halkın seçtiği milletvekilleri, 30-35 yıldır bu sorun çözülmüyor. Oturalım masaya çözelim, akil adamlar olsun onun paralelinde. Devletin meşru organları terör örgütüyle masaya oturmaz. Biz akil adamları boşuna önermiyoruz. Çünkü Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun üstünlüğüne inanmak zorundayız. Bu çerçevede görüş, çözüm üretmek zorunda. Oslo’da varılan mutabakat metni, bizim sorunlarımızı uluslararası alana taşımada önemli bir belge olarak yarın karşımıza çıkarsa kimse şaşırmasın. Bunun vebali AKP’ye aittir. Çok önemli bir süreç, çözüm üretemeyen bir parti var. iktidar partisi sorunlara teslim olmuş, çözüm üretemiyor. Biz karanlık süreçlere onay vermeyiz, ilkesiz süreçlere onay vermeyiz. Kabul etmeyiz.

Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı.

Tam metin.

***

Türkiye yalnızlığa itildi !

Sayın Davutoğlu bugün Türkiye’yi yalnız bir ülke haline getirmiştir. Arkasında Arap ülkeleri, NATO, Avrupa Birliği ve ABD bile yoktur. İran’la çok ciddi sıkıntılar, Irak’la gerginlikler yaşamaktayız ve Suriye’yle sanki her an savaş çıkabilir gibi bir ortamda seyreden ilişkilerimiz var. İsrail’le ilişkilerimiz gergin. Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz’de yaptıklarına sadece seyirci kalıyoruz. Alevlenme potansiyeli yüksek olan Ege sorunları ve Yunanistan var. Rusya, Kürecik’teki NATO füze savunma sistemi nedeniyle Türkiye’ye yan gözle bakıyor, arada bir tehdit bile ediyor. O bakımdan bugün Türkiye, Ermenistan dahil bütün komşularıyla gerginlikler yaşayan bir ülke. Sayın Davutoğlu’nun politikasının çıkış noktası komşularla sıfır sorun idi ama tam tersi noktaya geldik.

Davutoğlu Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi’ni, NATO’yu, Avrupa Birliği’ni artık ağlama duvarına çevirdi. Herkesi herkese şikayet ediyor. Sen Suriye’nin en büyük komşusu, bölgenin en ağırlıklı ülkesisin. İzlediğin politikalarla kendini yalnızlaştırdın. ‘İlla Suriye’deki rejim gidecek’ dedin, taraf tuttun, muhalefete siyasi ve askeri destek verdin. Şimdi bunun acı meyvelerini topluyorsun.Bizim öncelikle yapmak istediğimiz Türkiye’nin Suriye’yle bir savaşa girmesini önlemek. Muhalefet olarak yaptığımız önerilerle, dışarda yaptığımız temaslarla bunu anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin Suriye’ye karşı bir silahlı çatışma noktasına gelmesi, gerçekten her ikisi için çok kötü olur. Bütün bölgeyi ayağa kaldırır. İran işin içine girer, Rusya buna ilgisiz kalmaz.

AKP sağdan soldan değişik birçok grupları saflarına katmaya çalıştı. Kendileri açısından bir ihtiyacın işareti olabilir. Ama bir açıdan da demek bazı gocundukları açıklar ve eksikler var ki bunları tamamlamak için özel gayret gösterme gereği duyuyorlar

Faruk Loğoğlu

Genel Başkan Yardımcısı

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: