AKP’yi sıkıntı bastı, nefes almak istiyor !


Taktik bir hamle olan Oslo çıkışı işte bu yüzden…

AKP hükümeti, Kürt sorununa bakış açısından stratejik bir değişikliğe gitmemiştir. Biz de bu taktik hamlelere karşı kendi yaklaşımlarımızı ortaya koyuyoruz. Bir defa herkes şunun farkındadır. Kürt tarafı bütünüyle şunun farkındadır ki devlette köklü bir değişiklik olmadığı müddetçe Kürt sorununun çözümü konusunda adım atılması beklenmemelidir. Ama AKP’nin kafa karıştırmak adına, yaptığı taktik hamlelere karşı da dikkatli olmamız lazım.

***

AKP hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti devleti, Kürt sorununa bakış açısından stratejik bir değişikliğe gitmemiştir. Bu son tartışmalar da taktik hamlelerdir. Biz de bu taktik hamlelere karşı kendi yaklaşımlarımızı ortaya koyuyoruz. Bir defa herkes şunun farkındadır. Kürt tarafı bütünüyle şunun farkındadır ki devlette köklü bir değişiklik olmadığı müddetçe Kürt sorununun çözümü konusunda adım atılması beklenmemelidir. Ama AKP’nin kafa karıştırmak adına, yaptığı taktik hamlelere karşı da dikkatli olmamız lazım.
Bir defa kamuoyuna karşı “biz müzakereden yanayız” mesajı vermeye çalışan AKP’yi bizim de sıkıştırmamız lazım. Müzakereden yana isen, “buyurun gelin masaya oturalım” dememiz lazım. Bütün Kürt aktörlerinin, muhatapların hazır olduğu ve sorunu barışçıl olarak çözmek istediği konusunda mesajlarımızın güçlü olması lazım. Yoksa Tayyip Erdoğan kamuoyunu kandırma, aldatma konusunda tam bir ustadır. Fakat bununla birlikte AKP’yi, projelerini, çözüm önerilerini açıklamaya zorlamamız lazım. Bu son yaptığı açıklamalarda da kendi çelişkilerini, kafa karışıklığını ele veriyor. Bir taktik hamle olarak meseleye yaklaştığını ele veriyor. Şimdiye kadar “terörle mücadele siyasetle müzakere” diyordu. Şimdi “siyasetle mücadele PKK ve Sayın Öcalan ile müzakere” demeye başladı. Bütün bunlar konunun muhataplarını aslında henüz müzakere noktasında kabul etmediğini gösteriyor. Kürt sorununda muhataplar bütünlüklüdür. Sayın Öcalan’ın da, KCK’nin de, BDP’nin de, DTK’nın da belli rolleri ve misyonları vardır.  Hiçbir aktörü dışarda bırakarak müzakere yürütülemez. BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak, cezaevlerindeki vekillerin tutukluluğu sürdürülerek çözüm aranamaz.
Nasıl ki, bizler Sayın Öcalan esaret altında iken, PKK’ye askeri operasyonlar yapılırken, BDP’ye yönelik tutuklamalar yapılırken, tek başına BDP ile oturup konuyu çözmeyi kabul etmediysek, tek başına BDP’nin muhataplığını kabul etmediysek ben öyle sanıyorum ki, Sayın Öcalan ile PKK yetkilileri de BDP’ye tutuklama ve operasyon yapılıp, BDP’nin dışlandığı bir ortamda muhataplığı veya görüşmeyi kabul etmeyecektir.
AKP’nin bütün bu saldırılarını püskürtmeden, AKP’nin baskı ve faşizan politikalarında iradesini kırmadan bir müzakerenin ve çözüm anlayışının gelişmeyeceğini bilmemiz lazım. O nedenle bu son tartışmaların, direniş ruhunu zayıflatmadan sürdürülmesi gerekir. Ama dediğim gibi AKP’nin bu taktik hamlelerine karşı da akıllıca siyaset yapmamız, halkı özellikle de Türkiye kamuoyunu aldatmasına izin vermememiz lazım.

Kürt halkı, Kürt hareketi zaten Tayyip Erdoğan’ın kandıramayacağı kadar deneyimli bir harekettir. Ama Türk kamuoyunun kandırılmasına, dünya kamuoyunun aldatılmasına da izim vermememiz lazım. Bizim de bu konularda doğru taktiklerle yaklaşmamız lazım. BDP bu süreçte bir yandan gerçekten de yeniden müzakerelerin başlaması için çaba sarf edecek, ama bir yandan da AKP’nin bu taktik hamlesini ve ikiyüzlülüğünü de gerçek bir müzakereye dönüştürmek için AKP’ye baskı yapmaya devam edeceğiz.
Seçimler yaklaşıyor, AKP bütün alanlarda, kaybetmiş durumda. İçerde, dışarda kaybetmiş durumda. Dış politikada iflas etmiş durumda. Ekonomik kriz gittikçe büyüyor, derinleşiyor. Giderek de Türkiye’yi zorlayacak bir duruma gelecek. Bütün bunları okuyan, gören AKP, Oslo’yu bir kez daha bir manevra alanı olarak kullanabilir miyim diye tartışmaya açıyor. Biz şu aşamada, ciddi bir samimiyet görmüyoruz. Ama meseleye ahlaki yaklaştığımız için acaba ciddi bir duruma çevirebilir miyiz diye doğrusu tartışmaları izliyoruz, bir yandan da Türkiye kamuoyuna pozitif mesajlar vermeye çalışıyoruz. Ama AKP’nin elinde şu anda Kürt sorununun çözümü, programı ve projesi olmadığından eminiz.

CHP’ye karşı yapılmış bir hamle (başbakanın son çıkışı) olarak düşünülemez. Yani Kürt hareketine karşı bir hamledir. Bu Kürt hareketi karşısında, sıkışmışlığın, çaresizliğin, iflas etmiş savaş politikalarının artık iyice dışa vurmasından kaynaklı, biraz nefes almak istiyor. Bu tartışmalarla biraz daha zaman kazanmak istiyor. Ama dediğim gibi, AKP’nin niyeti ne olursa olsun bizim asıl amacımız; AKP’nin taktiğini stratejik bir değişime dönüştürebilir miyiz, bu konuda biraz kafa yormamız gerekiyor.

Adalet Bakanı ve Başbakan İmralı’daki tecridi çarpıtarak kamuoyuna yansıtmaya çalışıyorlar. Sayın Öcalan’ın avukatları ve ailesini kabul etmediğini, görüşmek istemediğini belirtiyorlar, ki durum böyle değil. Sayın Öcalan bu tecrit durumunu, hükümetin tutumunu ve protokolleri reddetmiş olmasını protesto ettiğini, yine avukatlarının tutuklanmış olması ve sınırlı görüş imkanı tanınmasını, görüşmelerin kayıt altına alınmasını protesto ettiğini ve bu duruma karşı bir direniş geliştirdiğini belirterek bir tavır ortaya koydu. Dolayısıyla bu böyle, ben görüşe çıkmıyorum’ şeklinde basit bir tutum değil, bir direniş tutumudur. Bu direniş tutumunu ortadan kaldırmak için veya bu direniş tutumunu anlamsızlaştırmak için bazı taktik hamleleri oluyor. Başbakan ve Adalet Bakanı’nın açıklamalarından bu anlaşılıyor.  Mehmet Öcalan ile de konuyu görüştük. Tabii ailesi ve avukatlarının yapacağı açıklamalar en doğru, en resmi açıklamalardır. Parti olarak bizim değil, onların açıklama yapması beklenmelidir. Ama şunu biliyoruz, yani Sayın Öcalan’ın en azından uzun süredir haber alınamamasına rağmen, direnişini sürdürdüğünü, İmralı’da çok net bir kararlı tavır içerisinde olduğunu ve bu kararlı tavrını sürdürdüğünü biliyoruz. Bundan eminiz.
Bir rahatlamadan (Öcalan’ın sağlığı) çok, en azından durumu anlamış olmanın verdiği, kaygılarımızın giderildiği bir durum ortay açıktı. Yoksa İmralı’daki durumla ilgili rahatlamış falan değiliz. Sayın Öcalan özgür olmadan, oradaki tutsaklar özgür olmadan, rahatlamamız mümkün değil. Bu kadar kritik bir konuda partimizin bilgi istemesi normaldir. Bilgi alması da normaldir.

Hükümet bu konuda (avukatların İmralı’ya götürülmemesi) ikiyüzlü davranıyor. Hem avukatları tutukluyor, gayri ciddi, gayri ahlaki suçlamalarla içeri atıyor. Hem uyguladığı tecridi örtmek için, hem de Sayın Öcalan’ın direnişini anlamsızlaştırmak için ve o direnişi kırmak için bir şekilde görüşmenin olduğu izlenimi yaratmaya çalışıyor. Ben ortada bir görüşme olduğunu düşünmüyorum. Ailesi ve avukatları ile bir görüşmesi sözkonusu değil. Mehmet Öcalan, olsa olsa Sayın Öcalan’ı görmüştür. Tahminim bir görüşme gerçekleşmemiştir. İçerikle ilgili çok çarpıtmalar yapılıyor. Aslında öyle dışarıya verilmiş bir mesaj olmamasına rağmen, sanki işte PKK’ye kızmış gibi manipülatif mesajlar verilmeye çalışılıyor. Bunların da doğru olmadığını düşünüyorum.

Selahattin Demirtaş

BDP Eş Genel Başkanı.

30 Eylül 2012 BRÜKSEL

Kaynak ve söyleşinin tamamı.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: