Doğa bir çocuk gibi özen ister!


Koruyup kollarsanız sizlere daha fazlasını verir.

©Feyza Ayvaz

Son günlerde Datça’da meydana gelen yangınlardan tanık olduğum ve korkunç olarak nitelendirebileceğim yangın Sarı Liman-Gavur Deresi mevkiinde meydana gelendi. Karaincir Sitesi’ndeki evimden bütün gece yok olan ağaçları görmenin hüznünü yaşadım.

Doğanın yaratılmışların hayrına olsun diye yarattığı güzelliklerin insan eliyle haince nasıl yok edildiğini görmenin acısı çöktü içime. Hiç bir şey yapamadan sadece izlemenin burukluğunu hissettim. Yok olan ağaçların ağlamalarını, içinde yaşayan canlıların panik içindeki kaçışma seslerini ve haykırışlarını duyar gibi oldum. Çevrede yaşayan insanların önlerinde alevler içinde yanan ormanı çaresizce izleyişlerine tanık oldum.

Elektriklerin kesilmesi nedeniyle karanlıkta alevlerin yükselişini görmek korkunçtu. Ay ışığının aydınlattığı site yollarında insanlar merak içinde ama ne yapacağını bilmez bir çaresizlikle bir o yana bir bu yana gidiyorlardı. Kimileri yangının rüzgarın yön değiştirmesiyle bize doğru döneceği kehanetinde bulunurken kimileri de bir şey olmayacağı rahatlığı içindeydiler.

Yangının evlerine kadar gelmesi halinde bulundukları yerden uzaklaşmak için hazırlık yapanlar da vardı. Yangın nasılsa buraya gelmez düşüncesiyle ışıldak ışığında okey oynamaya devam edenleri görmek ise hayretimi arttırdı. Kimileri jeneratör marifetiyle evlerini aydınlatıp sohbetlerine devam ediyorlardı. Kimileriyse olaya duyarlılıklarının bir göstergesi olarak yangın yerine gidip yardım etmek istemişlerdi. Bunlar arasında sadece merak yüzünden yangını yakından görmeye gidenler de yok değildi.

Birbirine bu kadar tezat insan topluluğunu bir arada görmek yaşadığım deneyim açısından benim için bir ilk oldu.

Oysa doğa, hiçbir beklentisi olmadan her türlü güzelliği kendi döngüsü içinde yüzyıllardır oluşturuyor. İnsan elinin, düşüncesinin ve gücünün yetemeyeceği her detayı bizler için organize ediyor ve biz bundan yararlanıyoruz. Öyle bir denge içinde bu gerçekleşiyor ki birinden biri eksildiğinde sorunlar yaşanmaya başlıyor. Getireceği olumsuzlukları da ancak uzmanlar açıkladıkları zaman öğrenmiş oluyoruz. Doğanın bizlere sunduğu nimetleri farkında olmadan hoyratça kullanmaya o kadar alışmışız ki gelebilecek sorunları aklımızın ucundan geçirmiyoruz bile. Neme lazımcılık damarlarımızın en uç noktalarına kadar kazınmış.

Ozon tabakasını mı deliyoruz, küresel ısınmaya mı neden oluyoruz, doğaya ve denize düşünmeden savurduğumuz atıklar doğal dengeyi mi etkiliyor? Bunları bir an bile düşünmeden yaşıyoruz. Doğaya bırakılan bir pet ya da cam şişenin nasıl yangına sebebiyet verebileceğini önemsemediğimiz gibi bir çöpten kurtulmanın rahatlığını yaşıyoruz tam tersine…

Oysa doğa bir çocuk gibi özen isteyen, korunup kollandıkça bize fazlasını veren bir sistem. Bütün bu güzellikleri seyrederken hayranlık duyup sonra sadece kötü emelleri için yok etmeyi düşünmenin insani hiçbir tarafı olamaz. Bugün doğaya rant için, ya da başka kötü niyetlerle zarar verenlerin bir gün kendilerinin de bu yok oluştan nasiplerini almayacaklarını düşünmek sorumsuzluk ve vicdansızlıktan başka nasıl açıklanabilir.

Geçen günkü yangını söndüren ekibin gösterdiği başarı kayda değerdi. Konuyla ilgisi olmayan birçok insan gereksiz spekülasyonlarla çok yanlış yorumlamalar ve kehanetlerde bulundular. Oysa eski bir Orman İşletme görevlisi olan ve yangın söndürme ekibinin bugünkü teknik imkanlarının geçmişe kıyasla çok daha çağdaş olduğunu anlatan site Müdürümüz Gültekin beyi dinlemek içimi rahatlattı. Ancak bu tür bilgilerin ve olağanüstü hallerde insanların ne gibi tedbirler almaları gerektiğinin bizlere belli seminerlerle anlatılmasının yangına hassas bu bölgede bilgilendirilmemiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunu organize edecek makamın da Kaymakamlık önderliğinde başlatılacağını görmek eminim herkese çok yararlı olacaktır.

Doğayı koruyup sevecek, kıymetini bilip değer verecek yönetimlerin ve nesillerin olacağı bir Türkiye özlemiyle herkese güzel günler diliyorum.

Yangının ardından

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: