Sen Beni Üzemezsin…


Çünkü ben, kendime mutlu olmayı, öğrenmeyi layık görüyorum!

©Arzu Bıyıklıoğlu

Beni kızdırıyorsun, beni üzüyorsun, beni sinirlediriyorsun ! ” YOK böyle bir şey , size kimse bunları yapamaz. Ancak siz kendiniz bu duygu durumlarını seçebilirsiniz. Böyle bir şey varmış gibi konuşmak, karşı tarafı suçlayarak, kendini kurban yerine koymaktır. Hayata karşı edilgen olmaktır.” Ben böylece dururum, isteyen herkeste bana istediğini yapar” demektir. ”Hiç bir gücüm yok, bütün kontrolüm başkalarının elinde” demektir. Ve bu bir kandırmacadır, insanın kendi kendini kolaya kaçarak aldatmasıdır…

Düşünsenize mutlu, neşeli olmanız da, üzgün vaya kızgın olmanız da başkalarının elinde, bu kadar mı güçlü her şey, herkes? Sizin hiç bir gücünüz yok mu kendi üzerinizde? Tabiiki var, hepimiz kendimiz seçiyoruz tepkilerimizi. (her ne kadar başta kabul etmezi zor olsada)

Çocukluğumuzdan beri böyle duyduk, böyle gördük, Annemiz-Babamız, öğretmenimiz hep bize ” beni üzüyorsun, beni kızdırıyorsun, beni…” dedi. Biz de öğrendik ki sistem böyle. Ama yanlış öğrendik, şimdi doğrusunu öğrenme zamanı. Kontrolü ele alma zamanı. Artık eşinizi, çocuğunuzu, arkadaşınız ya da patronunuzu suçlamayı bırakma zamanı. İleriye gitmek, kendinize hakkettiği değeri vermek için kendi duygu kontrolünüzü elinize alma zamanı.

Değişmek için önce bunu kabul etmek gerekir. ” Evet ben istemezsem kimse beni üzemez, kimse beni kızdıramaz…” demek iyi bir başlangıçtır. Bugün defalarce bunu tekrar tekrar söyleyin, beyninize bunu öğretin. Beynimiz tekrarlarla öğrenir. Bu haftanın en önemli tekrarı bu olsun. Sonrada sizi üzen bir olay ya da kişiyle karşılaştığınızda kendinize şunu sorun, ” üzülmenin yerine seçebilirim?” ( o kişiyi anlamayı, empati yapmayı, ders almayı, neden size böyle davranılmaya izin verdiğinizi düşünmeyi…)

Burada bahsettiğim şeyi lütfen duyguları bastırmayla karıştırmayın. Seçim yapıyorsunuz, duruma farklı bir pencereden bakarak kendinize bir fayda sağlamanın yollarını arıyorsunuz. Diyelim ki kendinizi ilk anda alamadınız, kızdınız ya da üzüldünüz yinede bu seçimi kendinizin yaptığının farkında olamanız, sizi zamanla ileriye taşıyacaktır. Mümkün olduğu kadar kısa sürede bu olumsuz duygu durumunu terk edin. Çünkü olumsuz duygu içinde olduğunuz her dakika, fazladan kendi zihninize ve bedeninize zehir akıtıyor olmanızdır. İçinde bulunduğunuz ve evrene yaydığınız enerjinin, benzer frekansları hayatınıza çekmesi demektir. Bu da size olumsuz kısır döngüler getirerek tekrar tekrar benzer hayatları yaşamanızı garanti eder.

Evet bugün kendinize bir iyilik daha yapmaya başlayın, öncelikle durumlar karşısında tepkinizi kendinizin seçtiğini kabul edin. Başta bunu kabul etmek kolay olmayabilir, dediğim gibi biz bunu büyüklerimizden öyle öğrenmiştik. Ama yenisini de öğrenebiliriz, ben öğrendim siz de öğrenebilirsiniz . Hemen kağıt-kalem alın ve şunları yazın.

Sen beni üzemezsin, sen beni kızdıramazsın, sen beni sinirlendiremezsin. Eğer ben istersem bu duyguları seçerim ama ben mutlu olamayı ve öğrenmeyi seçiyorum, çünkü kendime bunları layık görüyorum.”

Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin…

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: