Zafer’den bu “Pazarlık” : Moğolistan…


Orta Asya steplerinin tam da orta yerinde karşıma çıkıveren o muhteşem Tonyukuk kitabeleri kalbimi yerinden çıkaracaktı!

Yüksek Çözünürlük için resimlerin üzerini tıklayınız!

© Zafer Karadağ

Türklerin Anayurdu olarak adlandırılan Orta Asya’yı ve özellikle Moğolistan’ı ziyaret etmeyi çok istiyordum ama 4 kıtada 40 ülkeyi gördükten sonra ancak nasip oldu. Dolu dolu geçen 6 günde yaptığım görüşmeleri, gördüğüm yerleri ve çektiğim fotoğrafları paylaşmak istedim. Dilerim ilk fırsatta sizler de bu güzel ülkeyi ve akrabalarımızı ziyaret edersiniz.

UlanBator Büyükelçimiz sayın Asım Arar’ı ziyaretim sırasında, özellikle madencilik ve inşaat sektörleri açısından büyük fırsatlar sunan Moğolistan’ın Türk ihracatçılar ve yatırımcılar tarafından henüz yeterince anlaşılamadığını konuştuk. Bu görüşmenin ertesi günü, beni öğle yemeğine davet eden sayın Büyükelçimizle yeniden bir araya gelme ve Moğolistan’a ilişkin verimli ve keyifli bir sohbet imkanı daha elde ettim. Yemekten sonra Ulanbator’daki Atatürk Lisesi’ne giderek, okulun önündeki Atatürk Anıtı’nın önünde çok kıymetli bir hatıra fotoğrafı çektirdik.


UlanBator Ticaret Müşavirimiz sayın Adnan Hüsrevoğlu ile 3 kez bir araya geldik ve Moğolistan’daki ekonomik gelişmeler ve iş fırsatları üzerine görüşmelerde bulunduk.

Sadece 2,8 milyon nüfuslu küçük bir ülke olması ve –45C soğuklara inen çetin kış şartları nedeniyle hem iş yapmanın hem de yaşamın zor olduğu Moğolistan’ın son 5 yıldır uygulamaya başladığı dışa açılım politikası nedeniyle, pek çok sektör için irili ufaklı fırsatlar sunduğunu ben de gözlemledim.

Moğolistan Ulusal Ticaret Odası Başkan Yardımcısı sayın Magvan Oyunchimeg’i ziyaretim sırasında, yabancı yatırımcılar arasında Çinlilerin ezici bir çoğunluğa ulaştıklarını, ardından Rus, kanada, Amerika, Avustralya, Almanya ve diğer batılı ülkelerin geldiğini ancak Türk yatırımcı sayısının yok denecek kadar az olduğunu öğrendim ve bundan üzüntü duydum.

Tonyukuk Yazıtları’nı ziyaretim sırasında yaşadığım duygu sağanağından söz etmek istiyorum sizlere…

Tarih kitaplarımızda Türklerin Anayurdu olarak kabul edilen o, uçsuz bucaksız Orta Asya steplerinin tam da orta yerinde karşıma çıkıveren o muhteşem kitabeleri öperken, inanın kalbim yerinden çıkacak gibi atıyordu.

Tarihteki ilk Türkçe yazılı eserler olan o mirası koruyan Moğol kardeşlerimize ve korunması için destek sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne en içten şükranlarımı sunuyorum, bu defa zamanım yetmedi ancak inşallah bir dahaki gidişimde 450 km. mesafede bulunan Orhun Abideleri’ni de ziyaret edeceğim.

Bizim yazıtlarımıza 25 km. uzaklıkta bulunan, 40 metre yükseklikteki Cengiz Han heykelini ve O’nun doğduğu köyü de ziyaret ettim.

Ayrıca, Dünyaca ünlü Budist din adamı Dalay Lama’nın geçen yıl ziyaret ederek daha ünlü olmasını sağladığı Nallah Köyü’ndeki tapınağı özellikle ziyaret ettim çünkü baş rahip benim kardeşim kadar sevdiğim bir Moğol dostumdur.

O manastırda bana ikram edilen et soteyi, kuru üzümlü pilavı, sütlü çayı ve tam da bizim Muğla usulüne benzeyen ekmeği hayatım boyunca unutmayacağım.

Aynı Konuda:

Moğolistan

Ulan Batur

Ulan Batur Büyükelciliği

Cengiz Han
Orhun Yazıtları

Tonyukuk Yazıtları

Gökoğuzlar

Türkiye Moğolistan İlişkileri:

Ülke Künyesi

Türkiye-Moğolistan Siyasi İlişkileri

Moğolistan’ın Ekonomisi

Moğolistan’ın Siyasi Görünümü

Moğolistan’a Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Relations betweeen Turkey and Mongolia

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: