Bilgi sızdırması mı, bilgi paylaşımı mı ?


Yoksa, düzmece haberlerle, basın halkı mı kandırıyor, yönlendiriyor!


©photocredit

Bu tür haberler her gün yandaş ve merkez medyada yer alıyor. Medya;Türk halkını Suriye’ye karşı savaşa hazırlarken, Birileri de devlet kurumlarını savaşa hazırlıyor.Suriye’ye karşı savaşın nihai hedefi Türkiye’dir. Duyarlı olanlar, aklı olanlar bunu görüyor, ama çıkarları emperyalistlerle özdeşleşen işbirlikçiler görmezden geliyor. Bugünkü durum;işgal ve Kurtuluş Savaşı dönemine benziyor. O dönemde İstanbul basını ağırlıklı olarak işgalcilerden ve Damat Ferit Paşa hükümetinden yanaydı.

***

©Prof.Dr.Nurullah Aydın

Medya kamuoyu oluşturmada, yalan haber, yorum, görüntü kirliliği ile beyinleri sersemletiyor. Gazeteci ajanlar hareket halinde.

Wıkıleaks belgelerinde ve Stratfor yazışmalarında yer alan bilgiler malumun ilanıdır. Bilgi sızdırılması mı yoksa bilgi paylaşımı mı yapılıyor sorusu tartışılıyor.

Yayınlanan yeni Wikileaks belgeleri sayesinde devlet kurumlarının “gayri resmi CIA” olarak bilinen Stratfor’a bilgi alışverişinde bulunan danışmanlarla dolu olduğu anlaşıldı. Danışmanlarını değiştirmek yerine onları eleştirenler topa tutuldu.

Peki ama neden?

Danışmanlar kim adına niçin Stratfor’a bilgi alışverişinde bulunuyor?

Yabancı istihbarat kuruluşları ülkeyi kevgire çevirmiş. Gölge CIA ile asıl CIA, NSA, FBI, Başbakan ile bakanlar arasında mekik dokuyorlar. Ülkelerde darbeler planlayan CIA, NSA, FBI Türkiye’dedir. Sorgulanması gereken konu yabancı istihbarat örgütleri, siyaset ve medya ilişkileridir.

MİT Müsteşarı, PKK’lı teröristler ile gizli görüşüyor, CIA Başkanı da gizli görüşüyor.

Bakın; CNN’in yayınladığı Suriye Ordusu’nun katliam yaptığını gösteren bir haberin mizansen olduğu ortaya çıkınca CNN yalan haber yaptığını itiraf etmek zorunda kaldı. CNN sözcüsü, Esad’ı eleştirerek, “Suriye’ye girmemize izin vermezseniz, işte bizde böyle uyduruk haberler yaparız” anlamında sözler söyledi. CNN’in özrü kabahatinden büyüktü.

Bilgisayar korsanları El Cezire çalışanlarının elektronik postalarını ele geçirip yayımlayınca El Cezire’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile ilgili düzmece haberler yayınladığı ortaya çıktı. Bu duruma en çok El Cezire’de çalışan namuslu muhabirlerin canı sıkıldı. Mesela kanalın Beyrut muhabiri El Haşim Suriye haberleri yanlı yapılıyor diyerek istifa etti.

El Haşim El Cezire’nin düzmece haberler üretmenin dışında bazı haberleri de görmezden geldiğini söylüyor. Mesela El Cezire, Bahreyn güvenlik güçlerinin ve Suudi askerlerin gösteri yapan Şii halka karşı acımasız davrandığını gösteren kendi muhabirlerinin hazırladığı haberleri yayınlamamış, dünya kamuoyundan saklamış. El Ekber Gazetesi, El Cezire’nin Tunus, Mısır, Libya, Suriye ve Bahreyn’deki çalışanlarının da El Haşim’le benzer düşünceleri dile getirdiklerini iddia ediyor.

Medya’nın bir kısmı, Batı medyasından ve El Cezire gibi CIA ilişkili Arap kanallarından gelen düzmece haberlerle bizi Suriye’ye karşı savaşa hazırlıyorlar. Yalan haber yayınlarken zekamızla alay edercesine bizi kandırmak için özen bile göstermiyorlar.

Bir haber; Ekranda Humus şehri görülüyor, görünmeyen birinin heyecanlı bir şekilde Arapça konuştuğunu duyuyorsunuz. Sonra bir bombanın patladığını ve Humus’un bir bölgesinden yoğun dumanların yükseldiğini görüyorsunuz. Ekranda görünmeyen ama sesi duyulan Arap tekbir getirmeye başlıyor. O sırada haber spikeri, Suriye Ordusu’nun Humus’da nasıl katliam yaptığını, nasıl yüzlerce kişiyi öldürdüğünü anlatıyor.

Görüntülerden anlaşılıyor ki, muhalifler Humus’un bir yerlerine bomba yerleştirmişler, bombayı patlatmışlar ve patlama anını da kameraya çekmişler. Çekim sırasındaki patlama ve o patlama üzerine Arapça konuşan adamın tekbir getirmesi bu gerçeği açıkça anlatıyor. Kaydı yapanların Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmiş Libyalı ya da Suudi teröristler olmaları ihtimali de çok yüksek. Ama terör eylemi, Türk halkına Suriye Ordusu’nun eylemi gibi sunuluyor.

Bu tür haberler her gün yandaş ve merkez medya’da yer alıyor. Medya; Türk halkını Suriye’ye karşı savaşa hazırlarken, Birileri de devlet kurumlarını savaşa hazırlıyor.

Suriye’ye karşı savaşın nihai hedefi Türkiye’dir. Duyarlı olanlar, aklı olanlar bunu görüyor, ama çıkarları emperyalistlerle özdeşleşen işbirlikçiler görmezden geliyor.

Bugünkü durum; İşgal ve kurtuluş savaşı dönemine benziyor. O dönemde İstanbul basını ağırlıklı olarak işgalcilerden ve Damat Ferit Paşa hükümetinden yanaydı. Bugün ise heryer işgal kuvvetleri yerine batıdan fonlanan kişiler ve sivil toplum örgütleriyle sarılmış vaziyette.

Bu örgütler ve kişiler; siyasi partilere, polise, yargıya, MİT’e, TSK’ya, hatta Başbakanlığa kadar her yere sızmış durumdalar. Sanki ülke işgal edilmişte, vatana ihanetle vatana hizmet arasında bocalayan kurumlar ve medya var.

Her şey aleni yapılıyor. Siyaset, bürokrasi ve medya tarafından yürütülüyor.

Millet ve vatan hainleri ile vatanseverler belli olmaya devam ediyor.

Pişkinlikle sırıtan; ruhsuz, duygusuz, güç sarhoşu bedbahtların akibeti belli olmuştur.

Türkiye sahipsiz gibi görünüyor. Ama dün de sahipsiz olmadı bundan sonra da olmayacaktır.

Günün Sözü: Sözü ve yaptıkları kişinin özünün aynasıdır.

MEDYA VE CASUSLUK

21 Mart 2012-ANKARA

Prof.Dr.Nurullah Aydın’ın Yerelce’de yayınlanan diğer makaleleri !

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: