Kitap fuarının verimliliğini yükseltmek gerek.


ULUSLARARASI KİTAP FUARINDA CURCUNA

30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı curcunası, 12 ile 20 Kasım 2011 tarihleri arasında yaşandı. İlk kitap fuarı 1982 yılında İstanbulda bir otel salonunda, 28 yayınevinin katılımıyla yapıldı. Ziyaretçi sayısı, 20 bin. Bu yıl 600’e yakın yayınevi katılıyor.Geçen yıl fuarı 410 .000 kişi ziyaret etti. Geçen yıl curcunaydı, bu yıl daha da curcuna…

1982 Fuarı İstanbulun kalbinde -kent merkezinde- iken; kentin atar ve toplar trafik damarlarıyla, insanları rahatça topluyor dağıtıyordu. Fuar İstanbulun kalbinden uzaklarına sürgün edilince; fuara gidiş dönüş 3 ile 4 saat sürmeye ve fuarda bulunma zamanı kısalmaya başladı. İzleyiciler, 600 Yayınevinin önünden insan seli içinde sürüklenir oldular. Çarşamba günleri, ilköğrenim öğrencileri, kitap sevgisi edinsinler amacıyla okul okul fuara getiriliyor, yayınevleri standlarının önünden oluk oluk akıtılıyor.

Üstelik fuar süresi içinde; her gün İnterexpo, Marmara, Karadeniz, Büyükada, Heybeliada, Kınalıada salonlarında 166 söyleşi, 40 panel, ödül törenleri, atölye çalışmaları, film gösterimleri, sunumlar, basın toplantıları, şiir dinletileri vb gerçekleştiriliyor… Kim ne kadarını izleyebilir ki? Akan selden kaç bardak su içebilirsin ki?

Bu curcunaya son vermek; okurun, yazarın, yayıncının yararını artırmak, fuarın verimliliğini yükseltmek gerekir. Kent merkezinde; pek çok kitapçı var. 600 yayınevinin kitaplarının tek ortamda sergilenmesi, kent dışına kaydırılabilir. Ancak; fuarın kültürel etkinlikleri, söyleşiler, paneller çarçur edilmemelidir.

Bu etkinliklerin olmazsa olmaz değerde olanları; konularına göre gruplandırılarak, bilet bedeli ödendikten sonra fuar süresince, kent merkezinde okurlara sunulmalıdır.

©Erol Erdoğmuş 

v Erol Erdoğmuş’un Yerelce’deki diğer yazılarını okumak için tıklayınız ! 

 

%d bloggers like this: