Anılar Defteri’nden : Güzel Kimdir, Güzellik Nedir ?


Ben Azraya Güzel Demem, Recme Karşı Durmadıkça

©Nazmiye Halvaşi

Sizlerle bu hafta yine Anı Defteri’mden bir makalemi paylaşıyorum. Çünkü dününü bilmeyen, geleceğe bakışını da algılayamaz !

Biz kızlar, çocukken “Masal Prenses”i olarak düşleriz kendimizi ! Yetişkin olana dek, hayatın ve sorunların geliştirdiği bilincimiz gün gelir Emine Lawal’ın sesi, bedeni, yüreği yapar bizi. Hiçbir şey beni Lawal’ın kızı Wasila veya tek başına çekilen, gözlerinden damlalar akan çehresinin fotoğrafları kadar etkilememişti. İnsan ve kadın olmaktan başka hiçbir ortak paydamız da yoktu ki ! O’nu toprağa gömecekler ve taşlar atacaklardı yüzeyde kalan kafasına.

Ve…

Kanlar sıçrayacaktı binlerce kilometre uzaklıktan, üzerime…

Ve…

Ellerime, yüzüme bulaşacaktı bu kanlar ve yüreğimi, ruhumu boğduğunu hissedecektim.

Ben bu suça ortak olamazdım !

O’nun sesi olup haykırmak, çığlık olup kulakları sağır etmek, ayak sesleri olup sarsmak gerekiyordu dünyayı !

Emine Lawal yaşıyor bugün ! O bir deniz yıldızı.

***

Dünyanın gerçek güzeli olabilirdin Azra. O gece bütün kameralar seni izliyorken, sonuç açıklandığında, sahnede en öndeyken haykırmalıydın, çığlığı olmalıydın Emine’nin, Ben Emine Laval’ım demeliydin. Bak o zaman dünyada senden güzeli olur muydu?

Türkiye güzeli Azra Akın 90 ülke adayı arasından, dünya güzeli seçildi. AKP’li Başbakan ve ülkemin tek kadın bakanı kendisini telefonla arayarak kutlamışlar… Güzel seçilerek ülkemizi bütün dünyaya tanıttığı için herkes çok sevinçli.

Geçtiğimiz 2002 yazında dünyanın gündemine oturan Nijerya’lı Emine Laval’a verilen “recm” cezası (taşlanarak öldürme) gölgesinde yapıldı kış ortasında (Miss Word) Dünya Güzellik Yarışması. Emine Laval’a verilen bu cezayı protesto etmek için yarışmanın iptal edilmesini istedi bir çok ülke güzeli. İptal edilmeyince yarışmadan 9 ülkenin, güzel kızı çekildi. Bana göre bu yarışmanın ilk dokuz sırası bu güzellere aittir… Onlar dünyanın en güzel dokuz kızıdırlar.

Güzel kimdir?

Güzellik nedir?

Kafamı kurcalıyor günlerdir. Ama bugün bir şeyden eminim; Ben Azra’ya “güzel” demem, diyemem “recm”e karşı durmadıkça…

Dünya kadınları ile recm’e karşı yan yana yürümedikçe…

Global güzellik

Bu yarışmalarla ortaya çıkan global güzellik anlayışı için kadınlar milyarlarca dolar para harcıyor, aç kalıyor ve sağlıklarını kaybetme pahasına güzelleşmeye (!) çalışıyor. Neden? Çünkü “şu kiloda değilsen çirkinsin” öğretisi ağır basıyor. Birileri bunları dayatırken asıl meseleyi yine unutturuyorlar. Aynanın diğer yüzünde ise kadınlar aç, işsiz, sağlıksız, ilaçsız, eğitimsiz, kimliksiz, çaresiz… sız, siz, sız, siz,

Şimdi Anadolu’da yazın kızgın güneşin altında tarlada, bağda çalışan, krem nedir bilmemiş Ayşe’nin kırkına varmadan kırışan yüzü bükülen beli onu çirkinleştirmiş midir?

Fabrikada, okulda, evde Fatmalar, Haticeler, Nebahatler çirkin midir? Recm edilmeyi bekleyen Emine Laval, recm’e karşı bütün dünyayı örgütlemek isteyen Mina Ahadi, Adana’da kocası tarafından elli yerinden bıçaklanan Ayşegül, aile meclisinin infaz kararını uygulayan on beşlik Ali’nin bıçağından kanı damlayan on altılık Gülten çirkin midir?

Güzel kimdir?

Güzellik nedir..?

Dünyanın bütün Emineler’i için

Nijerya’da 200 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylar nedeniyle Miss Word yarışması İngiltere’de yapıldı. Peki iki yüz kişinin öldüğü gerçeği değişti mi? Bu gerici ayaklanmanın orada Emineler’e, Fatmalar’a nasıl bir gelecek hazırladığını merak eden var mı?

Ben şimdi merakla bekliyorum. Azra Akın Emine Laval’ın kurtarılması için ne yapacak? Yarışmaya giderken “Nijerya’ya giderek ona destek olacağım” demişti. Bekliyorum… Seni bekliyorum Azra, hadi ne yapacaksın? Recm’ karşı ne yapacaksan yanındayım. Kadınlar için, ülkemin ve dünyanın bütün Emineleri için, hadi Azra. Hadi…

Dünyanın gerçek güzeli olabilirdin Azra. O gece bütün kameralar seni izliyorken, yarışmanın sonucu açıklandığında, sahnede en öndeyken haykırmalıydın bütün gücünle, çığlığı olmalıydın Emine’nin “Ben Emine Laval’ım” demeliydin. “Taşlanmak için ne yaptım? İnsan nasıl ve neden taşlanır?” diye sormalıydın. Bak o zaman dünyada senden güzeli olur muydu?

Benim kafam karışık.

Ya sizin?

Peki sizce güzel kimdir?

Güzellik nedir…?

Azra güzel midir…?

***

Mutluysan başarılısın. Mutlu olmak için de kendinize şans tanımalısınız.

Tüm inananlara iyi bayramlar diliyorum.

Her nerede yaşıyorsanız…

09 Nisan 2003 – 28 Ağustos 2011

***

Konuyla ilgili :

v Recme karşı yürüyen Halvaşi İstanbul’da 

Nazmiye Halvaşi’nin ‘Anı Defteri’ndeki diğer yazılarını okumak için tıklayınız ! 

 

%d bloggers like this: