Türk Hükümeti Gizem Doğan’ın Cenaze Töreni’nde…


Turkey shows solidarity with Norway after brutal attacks

Ütoya Adası’nda 22 Temmuz günü meydana gelen terör saldırısında yaşamını yitiren Gizem Doğan’ın cenaze törenine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldılar. Ziyaret, Oslo ve Ütoya saldırıları karşısında Türkiye Cumhuriyeti’nin, NATO Müttefiki, Avrupa Konseyi üyesi Norveç hükümeti ile halkının yanında olduğunu, acılarını paylaştığını ve dayanışma sergilediğini, uluslar arası  terörün hedefi olmuş bir ülke sıfatıyla dünya kamuoyuna göstermek açısından önem taşıyor. Bozdağ ve Davutoğlu, Oslo’da, Gizem Doğan’ın ailesini de ziyaret ederek Türk halkının başsağlığı dileklerini de ilettiler. Bozdağ ve Davutoğlu ayrıca, onbinlerce buket, oyunca ve kınama mesajının bırakıldığı katedral önündeki meydana da giderek, saygı duruşunda bulundular.

Bozdağ ve Davutoğlu Oslo’dan verdikleri güçlü mesaj ile masum insanların hayatlarına kasteden terör eylemlerine karşılık, uluslar arası toplumun kararlılık ve dayanışma ruhu ile hareket etmesi ve güçlü ortak bir mücadele vermesi gerektiğini vurgulamış oldular.

Dışişleri Bakanlığı saldırının hemen ardından yayınladığı bir bildiri ile terör eylemlerini şiddetle kınamış, olaylarda yaşamlarını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifa dileklerini iletmişti. Bu vesile ile yayınlanan bildiride şu satırlara yer verilmişti; Her zaman barış ve dostluğun yanında olan Norveç halkı ve Norveç Hükümeti’nin bu zor günlerinde yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Aynı içerikte bir kınama ve taziye bildirisi de Başbakan Erdoğan tarafından yayınlanmış, Erdoğan ayrıca Norveçli meslektaşına da bir mesaj yollamıştı.

Davutoğlu, Oslo’daki Cenaze Töreni vesilesiyle Norveçli meslektaşı Jonas Gahr Stor ile de görüşmüş ve ortak bir basın toplantısı düzenlemiştir. Basın toplantısını sesli olarak aşağıdaki bağlantı üzerini tıklayarak dinleyebilirsiniz.

v Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Norveçli meslektaşı Jonas Gahr Store ile düzenlediği ortak basın toplantısı  (Sesli)

%d bloggers like this: