Vicdan Mahkemesi…


Rasyonel demokrasinin olmazsa olmazıdır vicdan mahkemesi.

Tıkla, dinle ve seyret : Vicdan Mahkemesi Şahit İstemez

©Erol Erdoğmuş

VİCDAN

Birer parçası olduğumuz Evrensel Düzenin; kendimize, anayurdumuz yeryüzünü paylaştığımız insandaş ve canlıdaşlarımıza, adil davranmamızı sağlayabilmemiz için, bilincimize yerleştirdiği adalet pusulasıdır.

VİCDAN YOK EDİLEMEZ

Varlığımızın olmazsa olmazlarından olan vicdan, ne yapılırsa yapılsın yok edilemez. Bilinçaltımızın derinliklerine gizlenerek olanı biteni kolaçan eden bir karakutudur, vicdan. Beden uçağımızın ömrümüzün semasından kara toprağa çakıldığı gün ortaya çıkarak, Hanya’mızı Konya’mızı gösterir bize.

VİCDAN MAHKEMESİ

En saydam mahkemedir. Sanığın duygusu, düşüncesi, davranışı; tüm apaçıklığı ve saydamlığıyla gözler önündedir. Savcıya, avukata, tanığa, bilirkişiye gerek yoktur, her şey ortadadır. Vicdan yargıç olarak hükmünü verir. Hükmün temyizine gidilemez, çünkü hükmü sanık yargıç yetkisiyle vermiştir.

Vicdan mahkemesi, özgürlüğünü kısıtlamadan suçluyu gözaltında tutar. Suçlunun kaçması, kendinden kaçması kadar olanaksızdır. Vicdan mahkemesinin hiç mi hiç acelesi yoktur. Suçlunun yargıçlaşarak kendini yansızca yargılayacağı günü bekler.

VİCDAN MAHKEMESİ ETKİN VE YETKİNDİR

Devlet mahkemesi olsun, ilahi adalet olsun; sanığa bilincinin dışından -dışarıdan- dayatmadır. Dayatmaya karşı sanık, savunma içgüdüsüne sığınmaya, suçunu inkar etmeye veya azaltmaya itilir. Vicdan yargısı dışarıdan dayatma değil, içeriden aydınlanmadır.

Devlet mahkemesi, suçluyu gıyabında yargılasa bile yakalarsa cezalan- dırabilecektir. İlahi adalet, sanık Tanrıya inanıyorsa caydırıcı olabilecektir. Bu nedenle vicdan mahkemesi; devlet mahkemesinden ve ilahi adaletten daha etkin ve yetkindir.

Ekim 2009

  • Erol Erdoğmuş’un Yerelce’deki diğer yazıları !
  • %d bloggers like this: