Türkiye “ezber” bozmaya devam ediyor : Gazi Yılları dışında, hangi dönemde bu kadar çok Devlet Adamı Çankaya’da görüldü ?


Zanzibar Cumhurbaşkanı Shein Çankaya Köşkü’nde

 

Zanzibar Cumhurbaşkanı Dr. Ali Mohamed Shein, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak, ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Zanzibar Cumhurbaşkanı Dr. Ali Mohamed Shein, göreve seçildikten sonra ilk tebrik telefonunu Cumhurbaşkanı Gül’den almasını unutamadığını söyledi.

Görüşmelerde Cumhurbaşkanı Gül, Tanzanya’ya 2009 yılında verimli bir resmî ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatarak, Zanzibar ile tarihe dayanan ilişkileri vurguladı. Zanzibar Sultanı’nın 1907 yılında İstanbul’a yaptığı ziyarete ilişkin kayıtların Osmanlı arşivlerinde bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Shein’in seçildikten sonra ilk resmî ziyaretini ülkemize yapmasından ayrıca memnuniyet duyduğunu ve bu ziyaretle ilişkilerde yeni bir sayfanın açılmış olacağını dile getirdi.

Türkiye’nin Afrika’ya açılım politikası kapsamında özel önem verdiği Tanzanya ve Zanzibar ile ekonomik-ticari ilişkileri geliştirmeyi hedeflediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, turizm başta olmak üzere tarım, eğitim ve kültür gibi alanlarda iş birliği yapmaya ve tecrübeleri paylaşmaya hazır olduğunu ifade ederek, Tanzanya Cumhurbaşkanı Kikwete’ye en iyi dileklerinin iletilmesini istedi.

Konuk Cumhurbaşkanı Shein de, Cumhurbaşkanı Gül’e Tanzanya Cumhurbaşkanı Kikwete’nin selamlarını ve en iyi dileklerini getirdiğini, daha önce 2008 yılında Tanzanya Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevini yürütürken “Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi”ne katılmak amacıyla geldiği Türkiye’de kendisini evinde hissettiğini aktardı. Cumhurbaşkanı Shein, geçtiğimiz yıl göreve başladıktan sonra ilk tebrik telefonunu Cumhurbaşkanı Gül’den almasını unutamadığını da dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Shein, Türkiye ile yakın bağların korunmasına çok önem verdiklerini, 2009 yılında açılan Darüsselam Büyükelçiliğinin faaliyetleriyle THY’nin 2010 yılı Haziran ayında başlayan İstanbul-Darüsselam uçuşlarının ikili ilişkilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül’ün çeşitli alanlardaki iş birliği önerilerini memnuniyetle karşıladığını belirten Cumhurbaşkanı Shein, ayrıca turizm, tarım, eğitim, sağlık sektörlerinde Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmayı arzuladıklarını; Türk yatırımcılarını da özellikle altyapı ve turizmle ilgili projeleri hayata geçirmek üzere Zanzibar’a beklediklerini sözlerine ekledi.

Zanzibar Cumhurbaşkanı Dr. Ali Mohamed Shein, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlerine icabetle, aralarında Bakanların da bulunduğu bir heyet eşliğinde 28 Nisan–2 Mayıs 2011 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunacaktır.

Zanzibar, Tanganyika ile birlikte Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’ni oluşturan yarı özerk bir adalar topluluğudur. Bu ziyaret, hem Tanzanya ile ikili ilişkilerimize, hem de halkının % 99’u Müslüman olan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri tarihi ilişkilerimiz bulunan Zanzibar ile işbirliğine verdiğimiz önemin bir göstergesini teşkil edecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 2009’da Tanzanya’ya, Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Mrisho Kikwete’nin ise 2010 yılında Türkiye’ye gerçekleştirdikleri, bu seviyede birer ilk olma özelliği taşıyan tarihi ziyaretlerle Türkiye-Tanzanya ilişkilerinde yakalanan ivme ve en üst düzeydeki temaslarda oluşturulan bu süreklilik, Zanzibar Cumhurbaşkanı Shein’in ziyaretiyle daha da pekişecektir.

Sözkonusu ziyaret, başta ekonomi ve turizm alanındaki işbirliğimiz olmak üzere, ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarıyla güçlendirilmesi ve ilave işbirliği alanlarının değerlendirilmesi imkanını sağlayacaktır.

Türkiye’nin Afrika ile sahip olduğu stratejik ortaklık ilişkileri çerçevesinde, özellikle Sahra’nın Güneyindeki Afrika ülkeleriyle ikili seviyede yürüttüğümüz karşılıklı ziyaretlerde son dönemde kaydadeğer bir artış yaşanmıştır.

Konuk Cumhurbaşkanı Shein, Ankara’da gerçekleştireceği resmi görüşmelerin ardından, 30 Nisan’da Antalya’ya geçerek iki ülke arasında turizm alanında yapılabilecek işbirliğine ilişkin temaslarda bulunacak ve 1 Mayıs günü İstanbul’da iş çevreleriyle biraraya gelecektir.

 

ZANZİBAR


Yüzölçümü: 2.643 km²
Nüfusu: 1,2 milyon
Nüfus Artış Oranı: Yüzde 3.1
Başkent: Stone Town
Kentleşme Oranı: Yüzde 20
Resmî Dil: Svahili ve İngilizce
Başlıca Dinler: Müslüman, yüzde 99; diğer yüzde 1
Ortalama Yaşam Süresi: 54 yıl
Okuma-Yazma Oranı: Yüzde 70

 

KISA TARİHÇE

Zanzibar, “zencilerin sahili” anlamındaki Farsça “zengi-bar”dan gelmektedir. 1503–1698 yılları arasında Portekiz hâkimiyetinde kalan ada, 1698 yılında Umman Sultanlığı denetimine geçmiştir. 19. yüzyılda Doğu Afrika sahillerini ve Kongo’ya kadar olan iç kesimleri kontrol altında tutan Zanzibar Sultanlığı, bu dönemde Doğu Afrika’nın en güçlü Müslüman Sultanlığı olmuştur. Ada sultanlığı, 1890–1963 yılları arasında İngiltere tarafından atanan vezirler ve valiler tarafından yönetilerek sömürgeleştirilmiştir. 10 Aralık 1963 tarihinde bağımsızlığını kazanan ada, sultan yönetiminde anayasal krallık haline gelmiştir. Kısa süren bu dönemden sonra 12 Ocak 1964’te yönetim devrilmiştir. Tanganyika Devlet Başkanı Julius Nyerere’nin birleşme isteğine Zanzibar Cumhurbaşkanı Amani Abeid Karume’nin olumlu cevap vermesi üzerine, 26 Nisan 1964 tarihinde “Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti” kurulmuştur.

 

 

Kaynak.

 

Yerelce Eklemeleridir :

 

Türkiye-Tanzanya Siyasi İlişkileri

Türkiye-Tanzanya Ekonomik İlişkileri

Zangibar

Türkiye Cumhuriyeti Darüsselam Büyükelçiliği

 

Tanzania (including Zanzibar) Country Specific Information

CIA Factbook : Tanzania

Zanzibar

Zanzibar pictures.

%d bloggers like this: