Türkiye Cumhuriyeti’nin Genç Fidanları Sizlerin ve Milli Egemenliğin Sahibi Evebeynlerinizin Bayramı Kutlu Olsun !..


Türkiye Cumhuriyeti’nin Yöneticileri ile Siyasî Liderlerden 23 Nisan Mesajları…

 

Kıymetli Vatandaşlarım, Sevgili Çocuklar,

Bugün ülkenin her köşesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 91. yıldönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı gururla kutluyoruz.

Bu vesileyle hepinizi sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Yarının büyükleri çocuklarımızın sevincini ve coşkusunu paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

23 Nisan 1920, aziz milletimiz için tarihi değer taşıyan bir dönüm noktasını ifade etmektedir. 23 Nisan 1920, ülkemizi işgal etme teşebbüsleri karşısında, Türk milletinin egemenliğini eline aldığı, vatanına sahip çıktığı günü simgelemektedir.

Büyük Atatürk’ün önderliğinde “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” parolasıyla yürütülen istiklal mücadelesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, vatanın kurtarılması ve Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle nihai hedefine ulaşmıştır.

Olağanüstü şartlar altında görev yapan Yüce Meclis, üstlendiği ağır sorumluluğu milletimizin iradesine uygun bir şekilde yerine getirmiştir.  

TBMM, Atatürk’ün öncülüğünde Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiş, Cumhuriyet’i kurmuş, gerçekleştirdiği reformlar ve aldığı tarihi kararlarla milletimizin mukadderatını değiştirmiş, Türkiye’nin yarınlarını şekillendirmiştir. Bu yönüyle TBMM, demokrasimizin ve ulusal egemenliğin sembolu haline gelmiştir.

Yüce Meclis, milletimiz için daima hayırlı ve verimli çalışmalara imza atmıştır. Muasır medeniyet hedefinin taşıyıcısı olan TBMM, Türkiye’nin modern dünyayla bütünleşmesi, demokrasimizin olgunlaşması ve çoğulcu demokratik normların ülkemizde geçerli kılınması sürecinde önemli rol üstlenmiştir.  Dolayısıyla millet egemenliğinin tecelligahı TBMM, demokratik rejimimizin kalbidir.

Türkiye’nin bugününü ve yarınını temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi, ülkemizin tüm sorunlarının çözüme kavuşturulacağı kurumdur.

Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturmaktadır.

Cumhuriyet tarihimiz, bu gücün daha da yaygınlaştığı, yapıcı hamlelerle devletin ve milletin yücelmesine hizmet ettiği bir sürece işaret etmektedir.

TBMM’nin açılışının 91. yılında gururla ifade edebilirim ki Türkiye, sürekli dinamizm içinde gelişmekte ve değişmektedir.

Halkımız yaşananlar ne olursa olsun daima ileriye bakmakta, demokrasimiz derinleşmekte, ekonomimiz istikrar içinde büyümektedir.

Kabul edilmelidir ki; Türkiye’nin artan siyasi ve ekonomik gücü, yükselen dış politikası ile ilerleyen demokratik standartlarına paralel olarak, uluslararası alandaki ağırlığı ve etkisi de giderek artmaktadır.

İçte sorunlarını çözmüş güçlü bir devlet, dışta saygın bir ülke olma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. Yegane amacımız, gelecek nesillere daha güzel bir ülke bırakabilmektir.

Yarınların müreffeh Türkiyesini inşa etmek, Türkiye’yi birinci sınıf bir demokrasi haline getirmek, halkımızı daha mutlu ve daha zengin yapmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ülkemizi Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine taşımak için, toplumsal dönüşüm ve yenilenme yolunda reformları sürdürmek, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü tam manasıyla hayata geçirmek ve uygulamak  mecburiyetindeyiz.

Hiç şüphem yoktur ki Türkiye, çeşitli vesilelerle konuşulan veya tartışma konusu yapılan sorunlarını geride bırakarak, bugünkünden daha da ileriye gidecektir.

Ülkemizin son yıllardaki performansı, imkan ve kaynaklarımız, tecrübe ve birikimimiz, bu doğrultudaki inancımı daha da kuvvetlendirmektedir.

Varlığından güç aldığımız çocuklarımız ve gençlerimiz, bu konudaki en büyük teminatımızı oluşturmaktadır.

Sevgili Çocuklar,

Atatürk’ün sizlere bayram olarak armağan ettiği bu anlamlı gün, milletimizin gurur ve coşku günüdür.

Dünya çocuklarının da katımıyla bir şenlik atmosferinde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ün ve milletimizin siz çocuklara verdiği değeri ve duyduğu güveni en güzel şekilde ortaya koymaktadır.  

Sizler ülkemizin geleceği, milletimizin umudusunuz. Önümüzdeki yıllarda önemli görevlere gelecek, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecek ve yarınlara taşıyacaksınız. İmza atacağınız başarılarla, ülkemizin hedeflerini yakalamasında belirleyici rol oynayacaksınız.

Sizlerin başarılı, sağlıklı, huzurlu ve mutlu olmanızı istiyoruz. Nitelikli bir eğitim almanız, kendinizi geliştirmeniz, hayatın tüm güzelliklerini yaşayabilmeniz ve her zaman gülebilmeniz için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.

Bugünün çocukları olarak, bir taraftan çocukluğunuzu yaşarken, diğer taraftan da, aileleriniz ve devletimiz tarafından sağlanan imkan ve fırsatların kıymetini bileceğinize, kendinizi en iyi şekilde yetiştirebilmek için daha çok gayret göstereceğinize eminiz.

Sizlerin, Türkiye’yi bugünkü seviyeye getiren nesillerin izinden gideceğinize, ülkenin huzuru, refahı ve gelişmesi için zorluklar karşısında yılmayacağınıza inancım tamdır.

Tüm insanlığın ortak amacı olan, barış ve kardeşlik içinde bir dünyanın kurulması, siz çocuklarımızın eseri olacaktır. Sevgi dolu yüreğiniz, hoşgörünüz ve iyi niyetiniz barışın temelini oluşturacaktır.

Hepinizi çok sevdiğimizi ve güvendiğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Başarılarınız ve mutluluğunuzun daim olması,  en büyük dileğimizdir.

Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyor, sizleri sevgiyle kucaklıyor ve gözlerinizden öpüyorum.

 

Abdullah Gül

Cumhurbaşkanı

 

 * * * * *

“Milletimizin ortak iradesinin eseri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 91. yıl dönümünü tüm yurtta büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.

23 Nisan 1920, Milletimizin kurtuluşunu, bağımsızlığını, özgürlüğünü sembolleştiren bir tarihtir.

Yine bu tarih, milli egemenliğin, Cumhuriyetin ve demokrasinin temellerinin atıldığı gündür.

Milletimizi hazin bir yıkılıştan, destansı bir yeniden doğuşa, esaretin gölgesinden bağımsızlığın zirvesine taşıyan Meclisimiz, ülkemizin önünde yepyeni ufuklar açmıştır.

Aziz Atatürk’ün ve kahraman milletvekillerimizin devletimizin temeline koyduğu milli irade harcı, ülkemizi birbirinden çetin badirelerden geçirerek bugünlere getirmiştir.
Bağımsızlık mücadelesini zafere taşıyan Meclisimiz, aradan geçen 91 yıl içerisinde hayata geçirdiği atılımlarla Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmıştır.

Dünyada hiçbir parlamento, böylesine görkemli ve eşsiz sayılabilecek geçmişi yaşamamış ve üstün başarılara imza atmamıştır.

Kurtuluş Savaşımızı yöneten ve “Gazi” unvanı alan, milletimizin çağdaşlaşma özleminin ifadesi Meclisimizle her zaman gurur duyuyoruz.

Büyük bir birikime sahip Meclisimiz, millet iradesinden aldığı güçle, dün olduğu gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti’nin temel güvencesi, sorunların çözüm adresi ve zeminidir.

Şanlı bir maziyi güçlü bir geleceğe bağlayan yegâne kurum olan Meclisimiz, hem Cumhuriyetimizin ideallerinin, hem de demokrasinin evrensel değerlerinin her zaman taşıyıcısı olmayı sürdürecektir.

Bu anlayışla demokrasimizi güçlendirmeye, özgürlüklerimizi genişletmeye, hukuk sistemimizin standartlarını yükseltmeye, ekonomimizi daha da büyütmeye çalışıyoruz.

Milletimizin 91 yılda aldığı mesafe ve kazandığı başarıların temelinde, milli iradesinin en üstün güç olarak, devlet yönetiminde hayata geçirilmesi yatmaktadır.

Milli egemenlik ilkesi, demokrasinin temel araçlarından biri olan seçimler yoluyla devlet ve millet hayatına daima yön vermektedir.

Aziz milletimiz, 12 Haziran’da yeniden sandık başına giderek 24. Dönem Meclisi oluşturacaktır.

Demokrasimize güç ve hayat veren seçimlerin büyük bir olgunluk ve sağduyu içerisinde gerçekleştirileceğine inancımız tamdır.

Büyük bir özveriyle çalışan ve ülkemizin ihtiyacı olan düzenlemeleri yapan 23. Dönem milletvekillerimiz, milletimiz tarafından her zaman hayırla anılacaktır.

Bu vesileyle 23. Dönemde görev yapan tüm arkadaşlarımı kutluyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyadaki çeşitli ülke çocuklarının katılımıyla kutlanan ilk ve tek çocuk bayramıdır.

Milletimizin aydınlık yarınlarını kucaklayan çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli, mutlu ve özgür bireyler olarak hayata devam etmeleri en büyük arzumuzdur.

Geleceğimizin umut tomurcukları çocuklarımızın özgür düşünceli, kendi başına karar verebilen, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı olarak yetişmeleri ortak hedefimizdir.

Amacımız, çocuklarımıza uygarlığın tüm nimetlerini ulaştırmak, onlara her bakımdan daha mutlu yaşayabilecekleri bir Türkiye bırakmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve milli mücadelede emeği geçmiş olan herkesi saygı ve rahmetle anıyorum.


Milletimizin ve bugüne ayrı bir anlam katan sevgili çocuklarımızın bayramlarını da en içten duygularla kutluyorum.”

Mehmet Ali Şahin

T.B.M.M. Başkanı

 

 * * * * *

Büyük Türk Milletinin asla esaret altında kalmayacağı gerçeğini verilen şanlı mücadeleyle bir kez daha gösterip, en kötü şartlar altında bile kendi kendimizi yönetme kabiliyet, inanç ve iradesine sahip olduğumuzun bütün dünyaya ilanı olan TBMM”nin kuruluşunun 91. yıldönümünü gururla kutluyoruz.

 

Milli iradenin tecelligâhı olan TBMM, sadece demokratik hayatın değil aynı zamanda millet olarak topyekûn kararlılık ve inançla verdiğimiz destansı İstiklal Mücadelesinin de karargâhı olmuştur.

 

Geçmişte milletimizin istiklal mücadelesine karargâhlık yapan TBMM, bugün ve bundan sonrası için de tam bağımsız güçlü Türkiye idealine kavuşmanın yegâne temsil makamı olacaktır.

 

TBMM, milletimizin devlete uzanan iktidar makamıdır. Bu nedenle TBMM üyeleri, sorumluluğunun farkında olarak sadece millete hesap vereceklerini asla unutmamalıdır.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ten sonraki hükümetlerin milli davalarda verdikleri tavizlerle gelinen nokta bellidir. Bilumum düşman odakları ülkemiz üzerindeki ideallerinden ve kirli hesaplarından vazgeçmiş değillerdir.

 

İçerde de çeşitli varyasyonlarıyla denenmeye çalışılan bölücülük faaliyetleri tüm şiddetiyle ortadadır.

 

Milli iradenin temsil yeri olan TBMM’de bulunup, milletimizin birlik ve beraberliğine hizmet etmesi gerekirken milletimizin geleceğine pusu kuranların sözcülüğünü yapmayı görev addedenlerin sarf ettikleri kin ve nefret dolu sözleri hemen her gün duymaktayız.

 

Milletimiz kamplaşmaya ülkemizin geleceği ise belirsizliğe doğru hızla sürüklenmektedir.

 

Ne hazindir ki, ülkemize ve milletimize yönelik düşmanca emeller bugün amansız bir küstahlığa dönüşmüştür.

 

Bu olumsuz ve üzücü tabloyu görmemek veya gizlemek şehit kanlarıyla sulanmış nadide vatana ve büyük millete aidiyetin gerektirdiği sorumlulukla bağdaşmamaktadır.

 

Bu nedenle herkes sussa da biz konuşmaya, cefakâr ama aynı zamanda vefakâr olan Aziz Milletimizin yanında yer almaya devam edeceğiz.

 

Bundan 90 yıl önceye geri gidip tekrar bir İstiklal Mücadelesi vermek istemiyorsak bu gerçekleri görüp millet olarak sorumlu ve uyanık davranmak zorundayız.

 

Bilindiği gibi 23 Nisan, dünyada resmen kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ün geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan ettiği bu bayram gününü fırsat bilip büyükler olarak gelecek nesillere nasıl bir Türkiye bıraktığımızı bir kez daha gözden geçirmemiz gerekmektedir.

 

Bu gerçekler ışığında milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, istiklal mücadelemizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi minnet ve saygıyla yâd ediyor, bu cennet vatanı bizlere armağan eden şanlı ecdadımızı da rahmetle anıyorum.

 

Yalçın TOPÇU

 

Büyük Birlik Partisi

 

Genel Başkanı

 

 * * * * *

“Ulusların yaşamlarında önemli dönüm noktaları vardır. Gerek TBMM’nin açılışı gerekse Atatürk’ün himayesinde çocuklar için bayram olarak ilan edilmesi, 23 Nisan gününün, ulusumuz için değer kazanmasına, ulusal bilincimizin ve sevincimizin her yıl yediden yetmişe tazelenmesine vesile olmuştur.

        Çocuk bayramının bir ulusa maledilmesi, sadece Türkiye için değil, dünyadaki tüm çocuklar için de bu özel günü anlamlı kılmıştır.

        TBMM’nin açılışının 91. Yıl dönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlamak, her ulusun sahip olamayacağı bir mutluluktur. Yeni nesillere geleceklerini inşa edecek olan TBMM ile geleceğin sahibi olan çocuklarımızın bayramının aynı gün olması,  bugünle geleceğin kucaklaşmasıdır.

        Ulusal değerlerin korunması, gelecek kuşaklara temiz bir şekilde aktarılmasını varlık sebebi sayan DSP, ulusal iradenin, idareye tam yansıması için çalışmaktadır.

        DSP, Atatürk’ün mücadelesini verdiği tam bağımsızlık, ulusal egemenlik ve bireyin özgürlüğü için, çocuklarımızın geleceğini inşa edecek harca katkıda bulunabilmek için, makam koltuklarını bugünün çocuklarına gerçek anlamda bırakmak için mücadele etmektedir.

        Ulusal değerlerin aşındırılmaması ve çocukların bayram sevincinde bir yaşam sürmesi dileğiyle, Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nı canını vererek kazanan şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla anıyor,  çocuklarımızı, umut ettiğimiz kadar güzel bir Türkiye’de yaşatmak dileğiyle sevgiyle kucaklıyoruz.”

Masum Türker

DSP Genel Başkanı

 

 * * * * *

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle şehit ve gazi çocukları 22 Nisan 2011 saat 14:30’da, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık KOŞANER’e ziyarette bulunmuşlardır.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık KOŞANER şehit ve gazi çocukları ile görüşmüş ve çocukların bayramını kutlamıştır.

 


%d bloggers like this: