Başbakan Erdoğan’ın Irak Ziyareti…


“Güçlü bir Türkiye, güçlü bir Irak demektir, güçlü bir Irak da güçlü bir Türkiye demektir.

”İç huzur yoksa, güvenlik yoksa, adalet mekanizması işlemiyorsa, orada ne ekonomik, ne sosyal kalkınmadan bahsedilebilir”

* * * * *


”Tarihi, kültürel bağlarımızın olduğu Irak’ı ve bu güzel bölgeyi, şimdi artık havayoluyla, ki ben buna havayolu demek istemiyorum, halkın yolu diyorum, bu halkın yoluyla da birbirimize, dünyaya daha da yakınlaştırıyoruz. Bölgenin en büyük yatırımlarından biri olan Erbil Uluslararası Havalimanı, yıllık 2 milyon 750 bin yolcu kapasiteli terminal binasına; 4,5 kilometreyle dünyanın en büyük 7’inci pistine, aynı anda 30 uçağın park edeceği alana sahip. Burada şu müjdeyi de vermek isterim. Bildiğiniz gibi, Erbil’e Türkiye’den sadece özel havayolu şirketleri uçuyordu. Türk Hava Yolları’nın da Erbil’e sefer yapması yönünde biz bir karar almıştık. İnşallah, 14 Nisan’dan itibaren artık Türk Hava Yolları doğrudan Erbil’e uçuşları başlatıyor. Havalimanıyla birlikte bunun da hayırlı olmasını diliyorum.”

”Açıkçası, tüm dünyada olduğu gibi, bu bölgede de, müteahhitlerimiz çok başarılı yatırımlar yapıyorlar, göğsümüzü kabartıyorlar, bizi gururlandırıyorlar. Biz, bir yandan müteahhitlerimizin, yatırımcılarımızın başarısıyla övünüyor, bir yandan da komşu bir ülkenin, kardeş Kürt halkının refahının artmasıyla seviniyoruz.”

”Son 8 yılda, Türkiye içinde kardeşliği yücelterek, ekonomiyi büyüttük. Türkiye içinde, dayanışmamızı güçlendirerek, dış politikamızı daha güçlü hale getirdik. Bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak için, Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde tarihimizin en büyük yatırım seferberliğini başlattık. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesiyle ileri demokrasi, daha geniş hak ve özgürlükler noktasında tarihi adımlar attık. Şu anda, Kürt kökenli vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı bu bölgelerde, yılların ihmalini ortadan kaldırıyor, inkâr politikalarına son veriyor, devlet millet kaynaşmasını daha güçlü hale getiriyoruz.Unutmayınız değerli kardeşlerim. Güçlü bir Türkiye, güçlü bir Irak demektir, güçlü bir Irak da güçlü bir Türkiye demektir. Bu bölgedeki yatırımlarımız, aslında nasıl bir gönül birliği içinde olduğumuzu gösteriyor. İnşallah daha fazlasını yapacağız, daha güzel günler göreceğiz. Ben bu havalimanının bu güzel terminal binasıyla birlikte yapılan yolların, güçlü altyapılarıyla birlikte, şunu özellikle vurguluyorum, -ki 8 yıllık Başbakanlığımda hep bunu işledim- o da şudur, yol medeniyettir, karayoluyla, deniz yoluyla, hava yoluyla. Su medeniyettir, susuz bir yaşamın hiçbir anlamı yoktur. İşte şimdi Irak, özellikle de şu anda, şu atılan adımlarla bunun bana göre temel taşlarını oluşturuyor. Yapılan Erbil Havalimanı’nın bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum.”

”Bugün, 8 bin yıllık bir tarihe sahip, Kürdüyle, Türkmeniyle, Arabıyla, Asurisiyle, Keldanisiyle bir hoşgörü kenti olan Erbil’de, siz değerli kardeşlerimle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Bugün, hep birlikte açılışını yaptığımız Erbil Başkonsolosluğumuzun ve Vakıfbank Erbil Şubesi’nin hayırlı olmasını diliyorum.2009 yılı sonbaharında Irak’a yaptığım ziyaret sırasında Irak’la tam ekonomik entegrasyon hedefimizi vurgulamış, kısa süre içinde Erbil Başkonsolosluğumuzun faaliyete geçmesi talimatı verdiğimi söylemiştim. Nitekim, Erbil Başkonsolosumuz, 11 Mart 2010 tarihi itibarıyla buradaki görevine başladı. Bugün Başkonsolosluğumuz günde 500’e yakın Iraklı kardeşimize Türkiye vizesi veriyor. İnşallah, komşularımızla, bölgemizdeki ülkelerle tek tek kaldırdığımız vizeleri Irak’la da kaldırmayı hedefliyoruz. Böylece aramızdaki ticareti, turizmi çok daha hareketlendirmiş olacağız.”

”Irak’la ticaretimiz, büyük oranda bu bölgeye yönelik oldu. Bölgede kurulu uluslararası şirketlerin yarıdan fazlası Türkiye çıkışlı. Bunların toplam sayısı 741’e ulaştı. Erbil’de 20 binin üzerinde vatandaşımız bölgesel makamlardan daimi ikamet izni sahibi. Buna Dohuk ve Süleymaniye’dekiler de eklendiğinde bu sayı 35 bine ulaşıyor. Yani son derece güçlü, son derece iyi seyreden bir işbirliğine sahibiz. Bugün açılışını yaptığımız başkonsolosluğumuz ve banka şubelerimiz, inanıyorum ki bu sürece daha da güç katacaktır. Zira bugün, Vakıfbank’la birlikte, bir başka köklü devlet bankamız, Ziraat Bankası ve Türkiye’nin en önemli özel bankası, İş Bankası da Erbil’de eşzamanlı olarak faaliyete başladı.Yine bir başka güzel gelişmeyi hatırlatmak isterim; Türk Hava Yolları, 14 Nisan’dan itibaren, Erbil’e uçmaya başlıyor. 2 Türk firması tarafından inşa edilen ve biraz önce açılışını yaptığımız Erbil Havaalanı, böylece dünyanın en büyük ve prestijli havayolu şirketlerinden biriyle, Türk Hava Yolları ile tanışıyor.Açılışını yaptığımız Başkonsolosluğumuzun, Vakıfbank şubesinin, Ziraat Bankası ve İş Bankası şubeleri ile Türk Hava Yolları seferlerinin, Irak’a, Erbil kentine hayırlı olmasını diliyorum. Gösterilen kolaylıklardan dolayı tüm yetkililere şükranlarımı sunuyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

Kaynak, tam metin ve resim.

Yerelce eklemeleridir :

** ‘Erdoğan Essad’ı Kürtlerden dolayı bırakamaz’

** Maliki, PKK için Hewler’e baskı yapabilir

** Erdoğan’ın Necef ve Hewler ziyaretinin mesajları

** Turkish PM’s Iraqi visit is significant

** Novelist criticizes Turkish media as “provocative”

** Turkey’s Erdogan in first visit to Iraq Kurd region

%d bloggers like this: