“Sanki bir amaç var gibi geliyor..” – “Wikileaks web-site could cause lack of confidence in diplomatic relations.”“Türkiye’yi daha güçlü bir ülke yapmak ve Türkiye’yi daha geliştirmek için harcadığımız çabayı, Türkiye’deki siyasi istikrara verdiğimiz önemi ve kadim dostluklarımızın hiçbirisini bozamazlar…”

“Bunların bir kısmı da psikoloji ile ilgili şeyler. Bunlar güvensizlikler oluşturabilir. Bunlar normaldir. İlişkilere, konuştuğu şeylere herkes ona göre daha çok dikkat eder. Ama şimdiye kadar benim gördüklerim, değişik seviyedeki Amerikalı diplomatların, kendi değerlendirmeleri, kendi gözlemleri, duydukları…”

Wikileaks web-site could cause lack of confidence in relations.

Nothing can impact on friendship between Turkey, Azerbaijan

Armenian-Turkish process, Karabakh settlement interconnected

Turkey’s Gul heads to Kazakhstan for OSCE meeting

Ambassador Ersin Ercin seeking to become the next secretary-general of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE)
Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarının Wikileaks belgeleri ile ilgili sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye ile ilgili söylenenleri Türkiye’de bulunan kişilerin kendi değerlendirmeleri olarak görüyorum” dedi.

“Bunları ben bilirim, Dışişleri Bakanlığı yapmış bir kişiyim.. Bunların bazıları doğru değerlendirme olabilir, bazıları yanlış değerlendirme olabilir. Görmek lazım, nedir. Dolayısıyla bunları önce bu şekilde anlamak gerekir. İkincisi, tabii Türkiye ile ilgili bazı şeyler var. Doğrusu biz bunlara alışkınız. Bunların hiçbiri Türkiye’yi daha güçlü bir ülke yapmak ve Türkiye’yi daha geliştirmek için harcadığımız çabayı, Türkiye’deki siyasi istikrara verdiğimiz önemi ve kadim dostluklarımızın hiçbirisini bozamaz. Sayın Başbakanla benimle ilgili söylediğiniz bazı şeyler var. Bunları kendi açılarından değerlendirmişler, yazmışlar. Bunların hiçbiri, bizlerin Türkiye için omuz omuza çalışmamızı engellemez. Bu, sadece Sayın Başbakan ile ilgili değil, diğer bütün yetkililerle de böyledir. O açıdan Türkiye ile ilgili söylenenleri Türkiye’de bulunan kişilerin kendi değerlendirmeleri olarak görüyorum. Bunun altını özellikle çizmek isterim.”
“Sizinle ilgili söylenen bir şeyin siz doğrusunu bildiğiniz için hemen bunun doğru olmadığını söylersiniz, inanmazsınız. Ama başkasıyla ilgili söylenenlere insanlar çabuk inanırlar. Aslında onlara da böyle bakmak gerekir, çevreyle ilgili söylenen şeylere. Burada biraz, şimdiye kadar çıkanların etkisini nedir, diye baktığımızda biraz bir sistematiği olduğu kanaatindeyim. Birazcık bir amaç varmış gibi geliyor bana, ama tabii ki şimdiden kesin bir şey söylemek doğru değil. Neler gelecek, neler yayınlayacaklar; bunlara bakmak gerekir. “
“Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluğu da aynı şekilde hiç kimse etkileyemez. Bizler, bir milletin farklı farklı devletleriyiz. Dışardan farklı görünebilir, farklı değerlendirmeler yapılabilir, ama işin aslı budur”
”Türkiye’den bakınca bizim Türk gazetelerinin Türkiye ile ilgili haberleri var. Ama ben yabancı ajanslara, televizyonlara, gazetelere bakıyorum, onlar da çok daha farklı, yansıması daha çok bölgeyle ilgili, biraz daha farklı bir yansıtma şekli var. Onun için söyledim zaten. Biraz sanki bazı şeyler süzgeçten geçirilerek yapılıyor. Sanki bir amaç var gibi geliyor bana. Ama bunlarla ilgili kesin bir şey söylemek doğru değil. Türkiye olunca tabii ki Türk gazeteleri olarak siz Türkiye ile ilgili ne yazmışlar noktasının üzerinde duruyorsunuz. Bunların bir kısmına biz ‘diplomatik dedikodular’ deriz. Aslında bazılarını tahmin edebilirsiniz. Bunların bazılarını tahmin edebiliriz. Yani insanlar hakkımızda ne düşünüyorlar diye bunları tahmin edebiliriz, ama görmemiz lazım, ne tür belgeler var’ . Bunlar, tabii ki bir ülkenin arşivlerinin dışarı sızması açısından o ülkenin düşünmesi gereken bir şey. Yani bir ülkenin belgeleri, kendilerine göre gizli kalması gereken belgeleri, arşivleri eğer dışarı sızıyorsa o ülkenin oturup kendisinin düşünmesi gerekir”

Görüntü ve tam metin.

AGİT Zirvesi’ne Katılmak Üzere Kazakistan’a Hareketlerinden Önce Esenboğa Havalimanı’nda Yaptıkları Açıklama
Yarın ve öbür gün düzenlenecek Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere az sonra Kazakistan’ın başkenti Astana’ya hareket edeceğim.
Beraberimdeki üst düzey heyete Astana’da Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu da katılacaktır.
AGİT Zirve toplantıları, Örgütün bir sonraki Zirveye kadar gerçekleştireceği çalışmalara yön veren kararların alındığı, görevlendirmelerin ve stratejik yönlendirmelerin yapıldığı başlıca etkinliktir.
Soğuk Savaş döneminde iki blok arasındaki gerginliğin yumuşatılmasına hizmet eden AGİT bugün, asimetrik tehditler de dahil olmak üzere güncel güvenlik ihtiyaçlarının bir yansıması olarak, siyasi-askeri, ekonomi-çevre ve insani boyut alanlarında çeşitli ve kapsamlı faaliyetler sürdürmektedir.
AGİT ayrıca, komşu coğrafyamızdaki Güney Osetya, Yukarı Karabağ ve Trans-Dinyester gibi ülkemizin güvenliğini ve istikrarını yakından ilgilendiren ihtilafların çözümüne yönelik süreçlerin cereyan ettiği uluslararası bir diyalog platformu özelliği de taşımaktadır.
Türkiye, bölgesinde oynadığı rol dolayısıyla AGİT’e aktif katılım ve katkı sağlayan başlıca ülkeler arasında yer almaktadır.
Evsahipliğini yaptığımız 1999 İstanbul Zirvesi’nden 11 yıl sonra düzenlenecek ilk AGİT Zirvesi olma özelliğini taşıyan Astana Zirvesi’ne büyük önem atfediyoruz.
40’tan fazla Devlet ve Hükümet Başkanının katılacağı Zirve’de, AGİT katılımcısı ülkeler ortak ilke, değer ve yükümlülüklere bağlılıklarını teyit edeceklerdir.
Bu kapsamda Astana’da, 56 üyesiyle dünyadaki en geniş bölgesel güvenlik örgütü olan AGİT’in 21. yüzyılın riskleriyle mücadeledeki kararlılığının gösterilmesini ve bu amaçla bir Eylem Planı kabul edilmesini bekliyoruz.
Dost ve kardeş Kazakistan’ın, 2010 yılında üstlendiği AGİT Dönem Başkanlığını başarıyla yürütmesinden ve İstanbul’dan 11 yıl sonra AGİT katılımcısı ülkelerin Devlet ve Hükümet Başkanlarını bir Zirve toplantısında biraraya getirmesinden dolayı duyduğum memnuniyeti bu vesileyle ayrıca vurgulamakta yarar görüyorum.
Zirve sırasında, Astana’da bulunan bazı Devlet ve Hükümet Başkanlarıyla ikili görüşmeler de yapacağım.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AGİT Zirvesi’ne katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kazakistan’a gitti.

Cumhurbaşkanı Gül, Astana’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, AGİT Zirve toplantılarının, örgütün bir sonraki zirveye kadar gerçekleştireceği çalışmalara yön veren kararların alındığı, görevlendirmelerin ve stratejik yönlendirmenin yapıldığı başlıca etkinlikler olduğunu söyledi.
Soğuk Savaş döneminde iki blok arasındaki gerginliğin yumuşatılmasına hizmet eden AGİT’in bugün, asimetrik tehditler de dâhil olmak üzere güncel güvenlik ihtiyaçlarının bir yansıması olarak, siyasi-askeri, ekonomi-çevre ve insani boyut alanlarında çeşitli ve kapsamlı faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, AGİT’in komşu coğrafyadaki Güney Osetya, Yukarı Karabağ ve Trans-Dinyester gibi Türkiye’nin güvenliğini ve istikrarını yakından ilgilendiren ihtilafların çözümüne yönelik süreçlerin cereyan ettiği uluslararası bir diyalog platformu özelliğini taşıdığını aktardı.
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, bölgesinde oynadığı rol dolayısıyla AGİT’e aktif katılım ve katkı sağlayan başlıca ülkeler arasında yer aldığına da işaret etti.
Ülkemizin, ev sahipliği yaptığı 1999 İstanbul Zirvesi’nden 11 yıl sonra düzenlenecek ilk AGİT Zirvesi olma özelliğini taşıyan Astana Zirvesi’ne büyük önem verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “40’tan fazla Devlet ve Hükümet Başkanının katılacağı zirvede, AGİT katılımcısı ülkeler ortak ilke, değer ve yükümlülüklere bağlılıklarını teyit edeceklerdir. Bu kapsamda Astana’da, 56 üyesiyle dünyadaki en geniş bölgesel güvenlik örgütü olan AGİT’in 21. yüzyılın riskleriyle mücadeledeki kararlılığının gösterilmesini ve bu amaçla bir Eylem Planı kabul edilmesini bekliyoruz” dedi.

Tam metin, görüntü ve resimler.

Kaynak ve resimler : Cumhurbaşkanlığı

Yerelce eklemeleridir :

World leaders in Astana to address security challenges at OSCE Summit

OSCE Summit website

The Kazakh capital will host the OSCE Summit on 1-2 December. (OSCE/Vladimir Trofimchuk)

The Organization for Security and Co-operation in Europe

%d bloggers like this: