“Benden sonra beni benimsemek isteyenler, akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.”


Cumhuriyet halkın yönetimidir. Cumhuriyeti yaşatacak tek güç, politikacının ve yurttaşın siyasal ve ahlâkî değerine dayanan “kamu yaran” düşüncesidir.

“Temel amacımız, Cumhuriyetimizi korumak ve yüceltmek, ülkemizi Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmak ise, önümüzde başka bir yol veya seçenek yoktur”

 

“İnanıyorum ki bundan sonra da, Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat edecek, çok daha büyük başarılarla Cumhuriyetimizi taçlandıracağız.”

 

Şimdi önümüzdeki yeni hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te dünyanın en büyük on ekonomisinden biri durumuna gelmektir.

 

Cumhuriyet, cumhurun iktidarıdır. Cumhursuz bir cumhuriyet oluşturma saplantısıyla hareket edenlerin artık gerçeklerle yüzleşip, hatalarından dönmeleri gerekmektedir.   

 

Cumhuriyetimizin 87’nci yılını büyük bir gurur, onur, mutluluk ve geleceğe güvenle bakarak kutluyoruz

 

Ulusal bilinç, Cumhuriyetimizin en önemli güvencesidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 87. Yıldönümü Münasebetiyle Yayınladıkları Mesajları

Cumhuriyetin kuruluşunun 87. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Gül, 87 yılda büyük hamleler gerçekleştiren ve önemli başarılara ulaşan Türkiye’nin, geleceğe umutla baktığını belirtti.

 

Geçmişten gelen birikimiyle, son yıllarda hızlı bir gelişme ivmesi yakalayan Türkiye’nin, dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi olma yolunda yürüyüşüne kararlılıkla devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, önemli yapısal reformları gerçekleştiren, demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve hürriyetleri konusunda ciddi mesafe alan ülkemizin memnuniyet verici bir istikrar süreci yakaladığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, potansiyeliyle, gerçekleştirdiği reformlarla, büyüyen ekonomisi, olgunlaşan demokrasisi, akılcı, yapıcı ve çok boyutlu dış politikasıyla, dünyada dikkatleri üzerine topladığını belirterek, uluslararası alandaki ağırlığı sürekli artan Türkiye’nin, çevresinde ve dünyada barış ve güvenliğin sağlanması için daha etkin rol üstlendiğinin altını çizdi.

Geçmişte “Avrupa’nın hasta adamı” olarak görülen, ancak bugün dinamizmi ve başarısı tüm ülkeler tarafından kabul edilen, pek çok ülke ve bölge için ilham kaynağı olan Türkiye’nin geleceğinin çok parlak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ülkemizin bu konumunu korumak ve ağırlığını sürdürmek için, dünyanın yeni şartları doğrultusunda, hızlı hareket etmek zorunda olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, yarının daha güçlü, daha huzurlu, daha müreffeh Türkiyesini elbirliğiyle inşa etme sürecinde temel önceliğin, demokratik, özgürlükçü yeni bir anayasa yapılması başta olmak üzere; siyasi, ekonomik ve toplumsal alanlarda en ileri standartların Türk halkına sunulmasının oluşturduğunu ifade etti.

Daha gelişmiş bir demokrasi, özgürlüklerin en geniş manada kullanılması, insanların kendini ifade edebilmesinin; içte birlik ve kardeşliği pekiştireceğini aynı zamanda yurt dışında da ülkemizin itibarını yükselteceğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül mesajında, “Temel amacımız, Cumhuriyetimizi korumak ve yüceltmek, ülkemizi Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmak ise, önümüzde başka bir yol veya seçenek yoktur” dedi

Cumhurbaşkanı Gül, kısır tartışmaların, gereksiz çekişmelerin Türkiye’nin enerjisini heba ettiğini, sorunların, konuşarak, tartışarak, diyalogla, sağduyu içinde çözebileceğini, her sorunun kendi mecrasında, demokratik bir zeminde çözüme kavuşabileceğini belirterek daha yapıcı, hoşgörülü ve bütünleştirici olunmasının önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül mesajında, yurt içindeki ve dışındaki bütün vatandaşların, çocuklarımızın ve gençlerin Cumhuriyet Bayramını kutlayarak, “Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Bütün vatandaşlarımıza bu büyük bayram gününde selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

 

Kıymetli Vatandaşlarım,

Cumhuriyet’in kuruluşunun 87. yıldönümünü kıvanç ve coşkuyla kutlarken, sizlere en derin sevgilerimi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimizin Büyük Atatürk önderliğinde azim ve inançla yürüttüğü mücadele sonucunda, halkın iradesine dayalı, modern bir devlet olarak kurulmuştur.

Türk milleti Cumhuriyet’in ilanının ardından egemenlik hak ve yetkisini elde ederken, ülkemiz de, Atatürk’ün öncülüğünde, Meclisimizin rehberliğinde her alanda büyük bir dönüşüm sürecine girmiştir.

Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle şunu ifade etmek isterim ki: 87 yılda büyük hamleler gerçekleştiren ve önemli başarılara ulaşan Türkiye, geleceğe umutla bakmaktadır.

Geçmişten gelen birikimiyle, son yıllarda muazzam bir gelişme ivmesi yakalayan Türkiye, dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi olma yolunda yürüyüşüne kararlılıkla devam etmektedir.

Önemli yapısal reformlar gerçekleştiren, demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve hürriyetleri konusunda ciddi mesafe alan Türkiye, memnuniyet verici bir istikrar süreci yakalamıştır.

Türkiye, potansiyeliyle, gerçekleştirdiği reformlarla, büyüyen ekonomisi, olgunlaşan demokrasisi, akılcı, yapıcı ve çok boyutlu dış politikasıyla, dünyada dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Uluslararası alandaki ağırlığı sürekli artan Türkiye’nin, çevresinde ve dünyada barış ve güvenliğin sağlanması için daha etkin rol üstlendiğinin altını çizmek isterim.

Bunları söylerken, geçmişte “Avrupa’nın hasta adamı” olarak görülen, ancak bugün dinamizmi ve başarısı tüm ülkeler tarafından kabul edilen, pek çok ülke ve bölge için ilham kaynağı haline gelen bir ülkeden söz ediyoruz.

Türkiye’nin geleceğinin çok parlak olduğunu hepimizin görmesi lazım.

Ülkemizin bu konumunu korumak ve ağırlığını sürdürmek için, dünyanın yeni şartları doğrultusunda, hızlı hareket etmek zorundayız.

Bugün artık barış, istikrar, huzur ve refahın yolu, demokratik değerler ve insan hakları standartlarının yükseltilmesinden geçmektedir.

Bu nedenle yakaladığımız gelişme ivmesini koruyarak, yarının daha güçlü, daha huzurlu, daha müreffeh Türkiyesini elbirliğiyle inşa etmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Bu süreçte temel önceliğimizi, demokratik, özgürlükçü yeni bir anayasa yapılması başta olmak üzere; siyasi, ekonomik ve toplumsal alanlarda en ileri standartların Türk halkına sunulması oluşturmaktadır.

Ülkemizin mutluluğu ve refahı için, milletimizin her ferdinin eşit imkan ve fırsatlardan yararlanması için, anlayış birliği içinde gayret gösterilmesinin önemini vurgulamak istiyorum.

Neticede Türkiye’nin; hukukun üstünlüğüne dayalı, hak ve özgürlüklerle ilgili sıkıntıların ortadan kalktığı, bireyin odakta olduğu birinci sınıf bir demokrasi olmasını istiyoruz. Gelecek nesillere mutlu, huzurlu, müreffeh bir ülke bırakmak istiyoruz.

Daha gelişmiş bir demokrasi, özgürlüklerin en geniş manada kullanılması, insanların kendini ifade edebilmesi; içte birlik ve kardeşliğimizi pekiştereceği gibi, dışta da ülkemizin itibarını yükseltecektir.

Temel amacımız, Cumhuriyetimizi korumak ve yüceltmek, ülkemizi Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmak ise, önümüzde başka bir yol veya seçenek yoktur.

Türkiye’nin bu hedefleri yakalayacak güç, birikim ve potansiyele sahip olduğundan şüphe duymuyorum. Bunu yaparken en büyük kuvvet kaynağımız milletimiz ve muasır medeniyet hedefinin taşıyıcısı Yüce Meclisimiz olacaktır.

Kısır tartışmaların, gereksiz çekişmelerin enerjimizi nasıl heba ettiğini geçmişte hep gördük ve yaşadık. Sorunlarımızı, konuşarak, tartışarak, diyalogla, sağduyu içinde çözebiliriz. Şundan emin olunmalıdır ki: Her sorun kendi mecrasında, demokratik bir zeminde çözüme kavuşacaktır. Bu vesileyle daha yapıcı, hoşgörülü ve bütünleştirici olunmasının önemini de bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum.

Özgüvenimizi yüksek tutup, ortak hedeflerde buluşma başarısını gösterdiğimiz sürece, daha da kuvvetleneceğimize, büyüyeceğimize, gelişeceğimize samimiyetle inanıyorum.

Büyük bir milletin fertleri olarak güzel bir geleceğe hep beraber yürüyoruz. Cumhuriyetimizi var eden değerlere daima sahip çıkacağız. Türkiye’yi evrensel değerlerin yol göstericiliğinde hep beraber yarınlara taşıyacağız. Esasen Büyük Atatürk’ün gösterdiği istikamet de budur.

Bu duygularla, yurt içindeki ve dışındaki bütün vatandaşlarımızın, geleceğimizi emanet edeceğimiz sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Bütün vatandaşlarımıza bu büyük bayram gününde selam ve sevgilerimi sunuyorum.

BAŞBAKAN SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

“Bugün, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 87. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Milletçe duygu birliğimizin büyük bir coşkuyla tezahür ettiği bugün, Cumhuriyetimiz için ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür.

Bugün, bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltecek, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olarak haykıracak, el ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakacağız.

Bu son derece anlamlı duruşumuzla, kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına da bir kere daha en güzel cevabı vermiş olacağız.

Bu duygu birliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de hep koruyacağız.

Çünkü biz, farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, bizi birbirimize sarsılmaz bağlarla bağlayan, gönüllerimizi kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçılarıyız.

Dahası, en zor şartlara ve bütün imkânsızlıklara rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayan, bağımsızlığından asla taviz vermeyen, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü İstiklal mücadelesini zaferle neticelendiren bir milletiz.

Bu eşsiz zafer üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz hiç kuşkusuz, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacaktır.

Devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek Türkiye’yi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlıyız.

Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün çok daha yakınız.

Cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla özümseyen aziz milletimiz, birik ve beraberlik içerisinde, Türkiye’yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur.

Etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye Cumhuriyeti bugün, demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını birlikte sağlayarak bölgesine istikrar ve refah ihraç eden bir ülke haline gelmiştir.

Bunda, son yıllarda yakaladığımız siyasi ve ekonomik istikrarın, tam bir hukuk devleti olma yolunda atılan köklü adımların da büyük payı vardır.

Milletçe, bu güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza, kardeşliğimize sahip çıkmaya, Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz.

İnanıyorum ki bundan sonra da, Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat edecek, çok daha büyük başarılarla Cumhuriyetimizi taçlandıracağız.

Bizi aydınlık geleceğimize taşıyan bu inançla, Cumhuriyetimizin 87. kuruluş yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum.

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum.”

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Cumhuriyetin ilanının 87. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Şahin’in mesajı şöyle:

“Geçmişten geleceğe uzanan tarih yolculuğumuzun en önemli dönüm noktasını oluşturan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümünü coşku ve gururla kutluyoruz.

Bugün, aziz milletimizin yokluklar ve imkansızlıklar içerisinde kendi küllerinden çağdaş bir Cumhuriyeti var etmeyi başardığı gündür.

Milletimizin yeniden dirilişinin simgesi, çağdaş bir devlet kurarak tarih sahnesindeki seçkin ve saygın yerini yeniden alışının ifadesi olan Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte ülkemizin önünde yeni ufuklar açılmıştır.

Başlangıcından sonuna kadar her safhası eşsiz mücadelelerle dolu Kurtuluş Savaşı, milletimizin üstün fedakarlıkları sonucunda kazanılmış görkemli bir zaferdir.

Milletimiz, ülkemizin işgali karşısında ortak bir ruhla tek vücut olmuş, Meclisimizin açılmasıyla birlikte kurtuluşumuza ve ardından Cumhuriyetimize uzanan şanlı bir yürüyüş başlatmıştır.

İnsanlık tarihi, milletlerin böylesine sarsılmaz bir ortak iradeyle kendi kurtuluş destanlarını yazdıklarına çok nadir şahit olmuştur.

Dünya tarihinde Milli Mücadelesini yürüterek milli egemenliğe dayalı bir devleti kuran kahraman bir Meclis’e sahip tek ülke olmanın onurunu her zaman yaşıyoruz.

Cumhuriyetimizi ilan eden Yüce Meclisimiz, milletimiz için vardır ve daima halkımızın hizmetindedir.

Demokrasimizin kalbi olan Meclisimiz, ülke sorunlarının çözüleceği, milletimizin beklentilerinin karşılanacağı yerdir.

Kuruluşundan bugüne kadar milletimiz için güven kaynağı olan bu yüce çatı, Aziz Atatürk’ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için yoğun çaba göstermektedir.

Cumhuriyetimiz, gücünü, temelinde barındırdığı ortak tarih ve kader birliğinden, milletimizin bağımsızlığa olan inancından ve hedeflediği çağdaşlaşma idealinden almıştır.

Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma başarısını gösteren ülkemiz, her alanda sürekli gelişmekte ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla yürümektedir.

Cumhuriyetimizin 87. yıldönümünde kalkınma hamlemizi büyük bir hızla sürdürmeye; dünya ile rekabet gücümüzü her alanda daha da geliştirmeye milletçe kararlıyız.

Cumhuriyetin bizleri ulaştırdığı düzey, gelecek için hepimize ayrı bir heyecan ve ümit vermekte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte, milletçe bağımsız yaşama azmimize güç katmaktadır.

Şimdi önümüzdeki yeni hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te dünyanın en büyük on ekonomisinden biri durumuna gelmektir.

Milletçe el ele vererek başta genç nüfusumuz olmak üzere güçlü potansiyelimizi en iyi şekilde kullanırsak ulaşamayacağımız hiçbir hedef, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur.

Demokrasimizi güçlendirmeye, özgürlüklerimizi genişletmeye, hukuk sistemimizin standartlarını yükseltmeye, ekonomimizi daha da büyütmeye çalışmalıyız.

İnanıyorum ki; Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz genç nesillerin omuzlarında daha da yücelecek ve ülkemiz muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkacaktır.

Esarete karşı verdikleri destansı mücadeleyle bağımsızlığımızı kazanan ve bizlere Cumhuriyetimizi miras bırakan aziz kahramanlardan ilham ve güç almaya her zaman devam edeceğimizin bilinmesini isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle, 87. yıl dönümünü kutladığımız böylesine büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yaparak bize emanet eden şehitlerimiz ile gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.
Aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum

CUMHURİYET CUMHURUN İKTİDARIDIR


BBP Genel Başkanı Yalçın TOPÇU, Cumhuriyet’in İlanı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun 87. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Büyük Türk Milleti, şanlı tarihinin belli dönemlerinde birçok zorluğa türlü fedakârlıklarla göğüs germiş, en zor badirelerden azmi ve inançla verdiği üstün mücadele neticesinde alnının akıyla çıkmasını bilmiştir.

 

Bundan 87 yıl önce büyük mücadelelerden sonra Cumhuriyet ilan edilerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. O gün bu cesareti gösterenleri minnetle ve şükranla anmak, onları hayır dualarla yâd etmek hepimizin boynunun borcudur. Bugün bizler, bu topraklar üzerinde ay yıldızlı al bayrak altında yaşayabiliyorsak bunu o kahramanlara borçluyuz.

 

Bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar olarak müşterek değerlere ve ortak kadere sahibiz. Bu değerlere bakışımız, hayat tarzlarımız farklı olabilir. Lakin bu müşterek değerler; Balkanlar’dan Anadolu’ya oradan Kafkaslar’a uzanan, Ortadoğu’dan Türk Cumhuriyetlerine varan coğrafyalardaki kültürel renklerden ve yüzlerce yıldır insanımızın gönlünde yanan hikmet kandilinin ışığıyla aydınlanan hakikatlerden süzülerek oluşmuştur.

 

Yüzyıllardır barış, esenlik ve kardeşlik duygularıyla bir ve beraber olan bu büyük milleti kimse bölemeyecektir, parçalayamayacaktır. Aziz milletimizin mayası sağlamdır, mazisi temizdir. Şer odakların kirli oyunları boş çıkacaktır.

 

Şanlı tarihimize, büyük milletimize, yüce devlet geleneğimize ve mutsal medeniyetimize yakışır bir gelecek inşa etmek hepimizin en temel görevlerinden birisidir. Siyasette, ticarette, sanatta, kültürde, ilimde, kısaca hayatın her alanında Cumhuriyetimizi yüceltmek, çağ açıp çağ kapatan bir mazinin evlatlarının görevidir, tarihi ve milli bir sorumluluğudur.

 

Cumhuriyet kavramına ideolojik bir maske takarak, bu milletin kendi değerlerini savunanları, bin yıllık kültürü ve bu kültürü yaşayanları, her ne gerekçeyle olursa olsun ötelemek ve bu toprağın asli unsurlarını ötekileştirmek bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Ülkemizin ve milletimizin uzun yıllardır yaşamaya mecbur bırakıldığı birçok sıkıntının özünde söz konusu çarpık anlayış vardır.

 

Cumhuriyet, cumhurun iktidarıdır. Cumhursuz bir cumhuriyet oluşturma saplantısıyla hareket edenlerin artık gerçeklerle yüzleşip, hatalarından dönmeleri gerekmektedir.   

 

BBP olarak bu ülkenin kültür, medeniyet ve inanç değerlerini benimseyerek, Büyük Türkiye idealini özümseyip, herkes için Güvenlik, Özgürlük ve Refah prensiplerine dayalı yeni bir hayat idealinin fitilini ateşleyen, her türlü şart altında demokrasi diyen bir siyasi anlayışla dik durup, doğru söyleyip düz yürümeye gayret ediyoruz. Tarihimize, milletimize, kültürümüze ve insanımıza karşı sorumluluğumuzun farkında olarak, birlik ve beraberliğimizi her şeyin üstünde gören bir iradeyle önce Türkiye diyor, öncü Türkiye’yi kurma mücadelesi veriyoruz. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyor, bin bir çaba ve zorlu mücadeleler neticesinde bu cennet vatanı bizlere bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şanlı ecdadımızı saygı, minnet ve rahmetle yâd ediyor, ay yıldızlı al bayrağın bu vatanın masmavi sonsuzluğunda şan ve şerefle sonsuza kadar dalgalanmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Yalçın TOPÇU

BBP Genel Başkanı

 

 

 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet Bayramının 87. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle;

“Cumhuriyetimizin 87’nci yılını büyük bir gurur, onur, mutluluk ve geleceğe güvenle bakarak kutluyoruz

Biliyoruz ki Cumhuriyet özgürlüktür.
Cumhuriyet özgür, bağımsız birey yaratmaktır.
Cumhuriyet, bireyi kulluktan çıkarıp özgür hâle getirmektir.
Cumhuriyet bilimdir,akıldır, yaşamı sorgulamaktır.
Cumhuriyet ülkenin ve bireylerin geleceğini güvence altına almaktır. Cumhuriyet halkın iradesine saygı göstermektir.
Cumhuriyet toplumun değer yargılarına saygı duymaktır .
Cumhuriyet, uygarlaşmadır, çağdaşlaşmadır.
Cumhuriyet çağdaş hukuktur.
Cumhuriyet, uygarlık kültürünü topluma yaymaktır.
Cumhuriyet sanatı ve sanatçıyı yüceltmektir.
Cumhuriyet, ahlaki değerlere sahip çıkmak, toplumun ahlaki değerlerini yüceltmektir,
Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesi olmak demektir.

Cumhuriyet aynı zamanda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni bilmek, okumak ve içselleştirmek demektir.

Cumhuriyet onun içindir ki düşüncede genç olmaktır.

Cumhuriyet aynı zamanda zulme ve işgale karşı baş kaldırmaktır.

Bu inanç, düşünce ve anlayışla,
Mayasında özgürlük ve bağımsızlık ateşi bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını,
Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimiz ile, o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını taşıyan gazilerimizi,
Günümüzde Cumhuriyet ile Cumhuriyetin kazanımlarının korumaya kararlı olanları şahsım ve Cumhuriyet Halk Partisi adına saygıyla sevgiyle selamlıyorum.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”


DSP GENEL BAŞKANI MASUM TÜRKER, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞUNUN 87. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MESAJ YAYINLADI

 

“ULUSAL BİLİNÇ CUMHURİYETİMİZİN GÜVENCESİDİR”

 

Türker’in mesajı şöyle:

         “Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının bize bıraktığı en önemli miras olan Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğundan bu yana olduğu gibi bundan sonra da ulusumuz tarafından büyük bir özenle korunacak ve gelecek nesillerimize bozulmadan teslim edilecektir. Ulusal bilinç, Cumhuriyetimizin en önemli güvencesidir.

         Cumhuriyet rejimini yücelten en önemli değerlerden biri, katılımcılıktır. Bu bağlamda DSP, Atatürk’ün emanet ettiği bu rejimin korunması, katılımcı demokrasinin geliştirilmesi için üzerine düşeni yapacaktır.

         Her bir DSP’li, çoğulcu, özgürlükçü, katılımcı demokrasi için, laikliğin korunması için Atatürk’ün aydınlık yolundan yürüyecektir. Her bir DSP’li, Cumhuriyet rejimine yönelik saldırılara göğsünü siper edecek ve hiçbir zaman birlik ve bütünlüğün bozulmasına izin vermeyecektir.

         Türkiye Cumhuriyeti’nin muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi ve dünya lideri bir ülke olması için siyasal, sosyal ve ekonomi alanlarında hazırlıklı olan DSP, birliğin korunması için, içindeki ulus sevgisinden başka hiçbir şeye ihtiyaç duymamaktadır.

         Şehitler verilerek elde edilmiş olan bağımsızlığın değerini iyi bilen Türk ulusu, Türkiye Cumhuriyeti’nin içeride ve dışarıda ilelebet korunmasının da güvencesidir.

         Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan ulusumuz, kalkınma, özgürlük, eşitlik mücadelesinde gücünü içindeki vatan sevgisinden almıştır. Bu sevgi, ulusumuzu daha aydınlık günlere taşıyacaktır.

         Türkiye Cumhuriyeti, köklü, güçlü, laik, demokratik, çağdaş yapısıyla örnek bir ülkedir ve Cumhuriyet rejimi dışındaki yönelimlere de Türk ulusu asla izin vermeyecektir.

         Ulu önder Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor, tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

%d bloggers like this: